Tarih: 04.11.21        İp Adresiniz : 100.26.179.251
20 Milyon Kürt Bunu İstiyo

Osman Baydemir, 20 milyonluk Kürt halkının kendi coğrafyasında bölgesel yönetimle yönetilmek istediğini söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı BDP’li Osman Baydemir, 20 milyon Kürt halkının millet olmaktan kaynaklı haklarını kullanmak ve kendi coğrafyasında bölgesel yönetimle yönetilmek istediğini söyledi.

FRANSIZ HEYET DİYARBAKIR’DA

Bölgedeki siyasi gelişmeleri takip etmek üzere Diyarbakır’a gelen Fransız Komünist ve Cumhuriyetçi Seçilmişler Ulusal Birliği heyeti, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir‘i ziyaret etti. Başkanlığını Dominique Adenot’un yaptığı heyette parlamenter, senatör ve belediye başkanların da bulunuyor.

Adenot, Türkiye’deki siyasi gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve seçilmişlerin cezaevinde olmaları ve açlık grevlerinin endişe verici olduğunu ifade etti. Adenot, Fransa’da ademi merkeziyetçilik konusunda çeşitli çalışmalarda bulunduklarını anlattı.

Baydemir de, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 10 yıl boyunca kesintisiz bir biçimde insan hakları hareketi içerisinde yer aldığını söyleyen Baydemir, Fransa’daki birçok insan hakları kuruluşları ve barolarla işbirliklerinin olduğunu hatırlattı.

“ŞUAN KRİTİK BİR AŞAMADAYIZ”

Açlık grevinin 51. gününde olduklarını ve 680 insanın bedenini ölüme yatırmış olduğunu söyleyen Baydemir, kritik bir aşamada olduklarını ve endişeyle çaba sarf ettiklerini bildirerek, “Doğrusu hükümetin ve özellikle de Sayın Başbakan’ın açlık grevleriyle ilgili tutumu, insani hiçbir değerle izah edilmeyecek negatif bir tavırdır” dedi.

Baydemir, şunları söyledi:

“Bu insanların ifade ettiği bütün talepler, aynı zamanda bizim de taleplerimizdir. Özü itibarıyla bu insanların talepleri, Kürt sorununun çatışma yöntemiyle değil, diyalog ve müzakere yöntemiyle çözülmesini arzu eden taleplerdir. Dolayısıyla bu talepler, aslında barışı arzulayan taleplerdir ve barış sadece 680 insanımızın değil, hepimizin talebidir.

20 MİLYON KÜRT’ÜN İSTEĞİ!

Demokratik bir rejimde yaşamıyoruz. 20 milyon Kürt halkı, millet olmaktan kaynaklı haklarını kullanmak ve kendi coğrafyasında bölgesel yönetimle yönetilmek istiyor. Bölgesel yönetimden kastımız, Türkiye’nin katı merkeziyetçi yapısından ademi merkeziyetçi yapıya kavuşturulmasıdır.

“CEZAEVLERİNDE 190 SİYASETÇİ VAR”

Sizin ademi merkeziyetçi talebinizle paralellik var. Ancak kendinizi ifade ederken belediye başkanı veya milletvekili olarak cezaevine konulmuyor, polis copuna, biber gazına maruz kalmıyorsunuz. 2009’dan bugüne değin 9 bini aşkın legal Kürt siyasetçi tutuklanarak cezaevine konuldu ve cezaevlerinde 190 seçilmiş siyasetçi bulunuyor.

Keşke seçilmişler olarak Fransa’ya gelip ademi merkeziyetçiliğin faydalarını anlatabilseydik ve kat etmiş olduğumuz mesafenin deneyimini paylaşabilseydik. Ama maalesef bizim yerindenlik konusunda bir deneyimimiz yok. Ama katı merkeziyetçilik ve merkezi hükümetin vesayetinin ne kadar kötü bir uygulama olduğu konusunda çok ciddi tecrübelerimiz var.”

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 02 Kasım 2012, 07:27 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.114 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Resimli Benzer Haberler
kıbrıs haberleri
PetshopNamaz Saatleri
Popüler Haberler
Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardımcılığı Görevine Getirildi.

Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardım...

Ak Parti iktidarının Rize’de atadığı ilk bürokrat olan Mehmet Nuri GEZMİŞ Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak başladığı göreve daha... [Devamı]
Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yaralı

Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yara...

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden alınan bilgiye göre,... [Devamı]
En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com

En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com...

[nggallery id=14] Hürriyetin Bumerang adı altında düzenlediği ve bu sene 2.si düzenlenen 2012 Bumerang Ödülleri En İyi Yerel Site kategorisinde... [Devamı]
Galatasaray Manchester United Maçı ?

Galatasaray Manchester United Maçı ?...

Galatasaray Manchester United Maçı Hangi Kanalda ?  Avrupa’da tarih yazan Galatasaray! D-Smart ekranlarında! Heyecana,çoşkuya! tarihe tanıklı... [Devamı]
Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal, ülkemizde yetişen ender hayırsever iş adamlarından bir tanesidir. Kendisi ülke genelinde bir çok hayırda bulunmuştur. Aynı zamanda... [Devamı]
Haber Yorumları
          Rize Hava Durumu
RIZE
Anket
Ayetel Kursi
TOPlist - Barcelona Gezi Rehberi