Tarih: 05.07.21        İp Adresiniz : 3.238.173.209
Akdoğan’dan Kandil’e Uyarı

Erdoğan‘ın Başdanışmanı, İmralı ile yapılan görüşmeler devam ederken Kandil’den gelen tepkilerle ilgili konuştu.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, İmralı ile yapılan görüşmeleri devam ederken Kandil’den gelen tepkilerle ilgili olarak, Kandil’in önceden ‘Öcalansız olmaz’ tavrının yerini ‘Kandilsiz olmaz’ ‘sadece Öcalan ile olmaz’ın aldığına dikkat çekti. Kandil’in Öcalan’a rağmen Öcalancılık yaptığını vurgulayan Akdoğan, “Bir yer kadar Öcalan’a rağmen Öcalancılık yaparsınız ama bu seferki İmralı diyalogları bunun toslayacağı duvardır. Bu daha fazla sürdürülebilecek bir sahtekarlık değildir.” dedi.

Kanal 24 Televizyonu‘nda bir programa katılan Yalçın Akdoğan, İmralı görüşmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“DEVLETİN 2012 YILILNDAKİ BAŞARILI TERÖRLE MÜCADELESİ SÜRECİ BURAYA GETİRDİ”

Gelinen süreci terör örgütü Pkk’nın kendi başarısı olarak göstermeye çalıştığını ifade eden Akdoğan, tam aksinePkk’nın tam bir hezimet yaşadığını vurgulayarak, devletin acziyet değil, örgüte rest çektiğini söyledi. Başarılı bir mücadelenin ardından bu sürece girildiğine dikkat çeken Akdoğan, bunu rakamlarla gözler önüne serdi.

Akdoğan, 2012 yılında 149 şehit verildiğini, 900’u ölü toplam bin 450 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Bunun örgüt için çok büyük hezimet olduğunu belirten Akdoğan, terörle mücadelede konsept değişikliğine dikkat çekti.

“OSLO’DAN SONRAKİ SÜREÇTE ÖCALAN YANLIŞI GÖRDÜ”

Özellikle Oslo görüşmeleri sırasında terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan‘ın ‘eğer terör eylemleri olursa bu benim muhatap alınmamı sağlar’ düşüncesinde olduğunu aktaran Akdoğan, fakat Oslo görüşmelerinin ardından terörle mücadele de elde edilen başarı ile birlikte Öcalan’ın kendisini devletin muhatap almayacağını gördüğünü söyledi. Son bir yılda Öcalan’ın devre dışı bırakıldığını hatırlatan Akdoğan, bu süreçte bunun anlaşıldığını, bunu örgütün anlamaması halinde ise sürecin başa döneceği uyarısında bulundu.

“ADETA KENDİ PROJELERİNİ ÖCALAN’A DİKTA EDİYORLAR”

Öcalan’ın artık bu yeni konsepti anladığını kaydeden Yalçın Akdoğan, bugün gelinen sürecinde bundan kaynaklandığını dile getirdi. “Kandil, Öcalan’a racon kesiyor” şeklindeki sözlerini yineleyen Akdoğan, “Karayılan’ın açıklamalarından ben şunu anladım ‘eğer Öcalan düşük profilli bir çıkış yaparsa biz çıtayı daha yukarı çekelim’ Kandil daha önce ‘tek muhatap Öcalan’dır, ‘Öcalan hepimizi temsil eder’ o şimdi ‘Kandilsiz olmaz’a ‘sadece Öcalan ile olmaz’, ‘biz olmadan çözüm olmaz’a döndü.

Burada bir kandırmaca ve sahtekarlık var. Siz düne kadar Öcalansız olmaz diyordunuz, bugün ‘bizsiz olmaz’ demeye başladılar. Adeta kendi projelerini Öcalan’a dikta eder yaklaşımlar olduğunu görüyoruz. Özellikle Cemil Bayık‘ın da açıklamaları var, diğer örgüt üyelerinin de açıklamaları var. Hepsi Öcalan’ın koşullarından bahsediyorlar. ‘Koşulları şöyle olursa olur’, şimdi Öcalan acaba bunlardan bahsediyor mu, Öcalan’ın böyle talepleri var mı? Şimdi biz Öcalan’a rağmen Öcalancılık yapıldığını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kandili uyaran Akdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Bir yer kadar Öcalan’a rağmen Öcalancılık yaparsınız ama bu seferki İmralı diyalogları bunun toslayacağı duvardır. Bu daha fazla sürdürülebilecek bir sahtekarlık değildir. Bunun için eğer Öcalan’a güveniyorlarsa bu görüşmeler başka projeler dikta etmek, onun koşullarına başka koşullar getirmek gibi bir tavır sergilememeleri gerekir. Bugüne kadar Öcalan’a karşı açıktan bir tavır içine girmediler. Ben bugünden sonra da karşı bir tavır içerisine gireceklerini düşünmüyorum.”

“HERKES SÜRECİN HASSASİYETİNİ GÖZ ÖNÜNE ALMALI”

Yeni bir sürecin başladığını vurgulayan Akdoğan, Umutlu olunan bu sürecin boşa çıkartılmaması uyarısında bulundu. Herkesin bu sürecin hassasiyetini göz önüne alarak tavır takınması gerektiğini kaydeden Akdoğan, kendisinin Umutlu olduğunu ve negatif bir hava vermekten kaçınılmasının önemine işaret etti.

“KAMUOYU, YARIN Kİ BDP GRUP TOPLANTISINDAN MESAJ ALACAKTIR”

İmralı ile görüşmelerden Öcalan’ın bazı taleplerinin kamuoyuna yansıdığının hatırlatılması üzerine de Akdoğan, Öcalan’ın koşullarına sahip olmadığını belirterek, Yarın ki BDP grup toplantısına dikkat çekti.

“BEN ÇÖZÜM İÇİN ÜMİTLİYİM”

Kendisinin bu süreçte ümitli olduğunu yineleyen Akdoğan, bir görüşme ile de tamamen çözümün olamayacağını belirtti. Akdoğan, somut gelişmeler yaşandığında özellikle CHP ve BDP’nin nasıl tavır takınacağının da süreç için önemli olduğuna dikkat çekti. Süreç içerisinde provokasyonların olabileceğini dile getiren Akdoğan, iç ve dış aktörlerin harekete geçebileceğini, bunun her zaman göz önüne alınması gerektiğini vurguladı.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 07 Ocak 2013, 19:32 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.623 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Resimli Benzer Haberler
kıbrıs haberleri
PetshopNamaz Saatleri
Popüler Haberler
Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardımcılığı Görevine Getirildi.

Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardım...

Ak Parti iktidarının Rize’de atadığı ilk bürokrat olan Mehmet Nuri GEZMİŞ Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak başladığı göreve daha... [Devamı]
Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yaralı

Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yara...

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden alınan bilgiye göre,... [Devamı]
En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com

En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com...

[nggallery id=14] Hürriyetin Bumerang adı altında düzenlediği ve bu sene 2.si düzenlenen 2012 Bumerang Ödülleri En İyi Yerel Site kategorisinde... [Devamı]
Galatasaray Manchester United Maçı ?

Galatasaray Manchester United Maçı ?...

Galatasaray Manchester United Maçı Hangi Kanalda ?  Avrupa’da tarih yazan Galatasaray! D-Smart ekranlarında! Heyecana,çoşkuya! tarihe tanıklı... [Devamı]
Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal, ülkemizde yetişen ender hayırsever iş adamlarından bir tanesidir. Kendisi ülke genelinde bir çok hayırda bulunmuştur. Aynı zamanda... [Devamı]
Haber Yorumları
          Rize Hava Durumu
RIZE
Anket
Ayetel Kursi
TOPlist - Barcelona Gezi Rehberi