Tarih: 04.14.21        İp Adresiniz : 100.24.122.117
“Batı Artık Dünyanın Merkezi Değildir”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanİstanbul Küresel Forumu’nda gerçekleştirdiği konuşmasında uluslararası kamuoyuna seslendi.

 

“DÜNYAYI ÜÇ BEŞ ÜLKENİN İNSAFINA BIRAKMIŞ DURUMDAYIZ”

İşte Başbakan‘ın konuşmasının satır başları:

“İnsanlık var olduğu sürece dünyada zulüm eksik olmayacak. Adalaet arayışı da asla son bulmayacak.

Hiç kimse Birleşmiş Millletler‘in yapısının adil bir anlayışla inşa edildiğini söyleyemez. Birleşmiş Milletler’in reforme edilmesi şart, bunun çözülmesi gerekiyor. Bu konuşmayı BM Genel Kurulu’nda yaptığım için rahatım. Beş üye ne derse o oluyor. Dünyayı bu beş üyenin insafına terk etmiş durumundayız.

Eski düzenin hamileri sorumluluğu diğer ülkelerin üzerine yüklemeye çalışırken karar alma mekanizmasını ellerinde tutuyorlar. Yükselen güç olarak ifade edilen Türkiye, Brezilya, Endonezya gibi ülkeler açısından bu sürdürülebilir olmaktan çıktı.

“SURİYE’DE 30 BİN İNSAN ÖLDÜRÜLDÜ”

Uluslararası kuruluşların yapısını değiştirme vakti geldi. Suriye‘de 20 aydır devam eden insanlık dramına bütüne çabalarımıza rağmen BM müdahale etmedi. 30 bin insan öldürüldü, 250 binin üzerinde insan ülkesini terk etti.

Esad rejimine cesaret veren bir tutum var ortada. Bunun kaynağı nerede? Uluslararası kuruluşların sesi fazla çıkmıyor. Sıradan ifadelerle günü kurtarmanın anlamı yok. 20 yıl önce Balkanlar’da yüzbinlerce insanın katledilmesine seyirci kalan BM, bugün Suriye’ye de seyirci kalıyor.

“ADALET SURİYE HALKININ HAKKIDIR”

Adalet Suriye halkının da hakkıdır, adaleti tayin yetkisi Esad’ın değil Suriye halkınındır. Suriye’deki kayıpları sadece istatistiki bir anlayış olarak gören anlayış değişmedikçe bir çözüm bulamayız. Uluslararası kuruluşlardan bir an önce adım atmalarını bekliyoruz.

Masum çocukların insanların kanı kirli siyasi hesapların üzerinden akıp gitmeye devam ettikçe kimse huzur bulamaz. Adaleti, siyasi karar alma mekanizmalarıyla birlikte sosyal konularda sağlamak durumundayız.

“BATI ARTIK DÜNYANIN MERKEZİ DEĞİLDİR”

Batı artık dünyanın merkezi değildir. Kuzeyiyle güneyiyle batısıyla doğusuyla dünya artık çok merkezli bir yapıdır. Dünya ekonomik olarak da yapısal bir dönüşüm içinde. Mevcut güç dengesini daha iyi yansıtan G-20 yapısını ciddiye alıyoruz.

“TİKA 5 KITADA FAALİYET GÖSTERİYOR”

Bugün dünya nüfusunun yarısı günde 2,5 dolarla yaşamak durumunda. TİKA bugün 5 kıtada 100 ülkede faaliyet gösteriyor. Yapılan yardım 1,5 milyar dolara ulaştı.

Türkiye olarak son 1 yıl içinde Somali’ye yapılan yardımlarda Somali’nin nasıl ayağa kalktığı gözlerden kaçmamaktadır. Somali halkını bundan sonra da yalnız bırakmayacağız. Somali artık geleceğe umutla bakıyor.

YERYÜZÜNDEKİ TÜM DİNLERE SESLENDİ

Yeryüzündeki tüm dinler, insanların bir arada, barış ve adalet içinde yaşayacakları bir düzen arayışı içindedirler.

ABD ve batılı ülkeler İslam ile terörü birleştirmek gibi vahim bir yanlışa düştüler. Aşırılıklar adeta teşvik ediliyor.

Son olarak İslam’a ve Peygamberimize hakaret eden filmden sonra yaşananlar ortadadır. Bu tür olaylar sadece vuku bulduğu ülkeleri etkilemiyor. Bütün ülkelerin huzur ve barışını da etkiliyor.

Biz sadece Peygamberimiz Hz. Muhammed’in değil, Hz. İsa’nın peygamberliğine de iman ederiz, Hz. Davut’un da, Hz. Musa’nın da peygamberliğine iman ederiz.

Bizim medeniyetimiz, farklı inançlara mensup insanların hakkaniyet, adalet ve hukuken bir arada yaşamalarına yönelik güzel bir örnektir.

Meyve dalına konsa bir karınca,
vebali olur mu karıncayı kırınca?
diye sorduğunda cevap olarak 
Yarın hak divanını kurunca
Kanuni’den hakkın alır karınca

diyebilen şeyhülislamlara ve bunları kendine düstur edinen hükümdarlara sahipti Osmanlı.”

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 13 Ekim 2012, 13:56 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.229 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Resimli Benzer Haberler
kıbrıs haberleri
PetshopNamaz Saatleri
Popüler Haberler
Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardımcılığı Görevine Getirildi.

Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardım...

Ak Parti iktidarının Rize’de atadığı ilk bürokrat olan Mehmet Nuri GEZMİŞ Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak başladığı göreve daha... [Devamı]
Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yaralı

Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yara...

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden alınan bilgiye göre,... [Devamı]
En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com

En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com...

[nggallery id=14] Hürriyetin Bumerang adı altında düzenlediği ve bu sene 2.si düzenlenen 2012 Bumerang Ödülleri En İyi Yerel Site kategorisinde... [Devamı]
Galatasaray Manchester United Maçı ?

Galatasaray Manchester United Maçı ?...

Galatasaray Manchester United Maçı Hangi Kanalda ?  Avrupa’da tarih yazan Galatasaray! D-Smart ekranlarında! Heyecana,çoşkuya! tarihe tanıklı... [Devamı]
Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal, ülkemizde yetişen ender hayırsever iş adamlarından bir tanesidir. Kendisi ülke genelinde bir çok hayırda bulunmuştur. Aynı zamanda... [Devamı]
Haber Yorumları
          Rize Hava Durumu
RIZE
Anket
Ayetel Kursi
TOPlist - Barcelona Gezi Rehberi