Tarih: 04.11.21        İp Adresiniz : 18.206.177.17
BDP’den ‘Hayatı Durdurma’ Kararı

BDP 30 Ekim Salı gününü “Topyekun Direniş Günü” ilan etti.

Bdp, açlık grevlerinin hem dünya kamuoyuna taşınması hem de taleplerin yerine getirilmesi için hazırladığı ‘eylem planı’ kapsamında 30 Ekim Salı gününü ‘topyekün direniş günü’ ilan etti.

KÜRTLERE HAYATI DURDURMA ÇAĞRISI YAPTILAR

Bdp’nin kongresinden sonra toplanan ilk Parti Meclisi sonrasında bir “Sonuç Bildirgesi” yayımlandı. Parti Meclisi’nin güçlü eylem ve etkinlikler planladığı belirtilen bildirgede “Partimiz, açlık grevlerinin geldiği kritik aşamayı ciddiyetle algılayarak; Genel Merkez ve yerel örgütlerimiz bütünlüklü, planlı, sürekli, güçlü, meşruiyet ve haklılık temelinde demokratik sivil bir direniş hattı oluşturacaktır. Taleplere yanıt verilmesini sağlamak, çözüme giden yolu açmak ve olası ölümleri engellemek için 30 Ekim 2012 Salı gününü ‘topyekûn direniş günü’ olarak ilan ediyor, tüm halkımızı bulundukları alanda hayatı durdurmaya çağırıyoruz” denildi.

Diğer eylemler ise şöyle sayıldı:

“Tüm il ve ilçe örgütlerimiz, parti yönetici ve üyelerimiz tarihsel bir sorumlulukla, bu kararı uygulamak için gerekli çalışmaları yürütecektir. Türkiye demokratik kamuoyunun, çözümden, barıştan, demokratik ortak bir gelecekten yana olan herkesi de bu eyleme destek vermeye davet ediyoruz.

Açlık grevi hakkında bilgi vermek ve duyarlılık çağrısında bulunmak amacıyla, Kürdistan’ın diğer parçalarındaki parti ve liderlere, Avrupa’daki insan hakları örgütlerine, BM ve AB’nin insan haklarıyla ilgili birimlerine, AB ülkeleri liderlerine ve Türkiye büyükelçiliklerine, ABD senatör ve kongre üyelerine, Avrupa konseyinin ilgili birimlerine, uluslar arası kanaat önderlerine ve yabancı gazetecilere Eş Genel Başkanlarımızın imzalarıyla mektuplar iletilecektir.
Tüm il ve ilçe örgütlerimiz, 30 Ekim 2012 tarihine kadar kitlesel olarak AKP teşkilat binaları önüne mutlaka siyah çelenk bırakacaklardır.

İl Örgütlerimiz uygun olan tüm mahallelerde, uygun yerlere ‘Açlık grevindeki tutsaklar yalnız değildir’ çadırları kuracaktır. Genel Merkez Yöneticilerimiz, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız bu çadırlarda; açlık grevinin durumunu, tutsakların haklı ve meşru taleplerini yapacakları toplantılarla halkla paylaşacaklardır. Milletvekillerimiz ve belediye başkanlarımız da çadırlarda destek amaçlı yapılacak dönüşümlü açlık grevine katılacaklardır.

Ayrıca, her il ve ilçe kendi özgün planlaması dâhilinde her gün yürüyüş vb. etkinlik yapacaktır. Etkinliklerin tamamında tutuklu açlık grevi eylemcilerinin talepleri öne çıkarılacaktır.”

29 EKİM’E BİR PROGRAM KOYMADILAR

Bdp, 29 Ekim’e herhangi bir parti programı koymazken, 3 Kasım’a kadar eş genel başkanların katılacağı çeşitli miting ve toplantılar düzenleneceğini bildirdi.

Sonuç Bildirgesi’ne göre Bdp, Parti Meclisi toplantısında gelecek birkaç yıl içerisinde, 21. YY’ın kaderini belirleyecek kadar önemli gelişmeler yaşanacağı üzerinde duruldu.

Bdp’nin Ortadoğu‘da “Demokratik Halklar Birliği” stratejisi; Suriye’de Kürtlerin ve tüm halkların/inançların özgürlüğünü, özerk yönetimini kabul eden demokratik bir rejimin inşa edilmesi politik önermesinin sahibi olduğu belirtildi.

Türkiye’de ise partinin savunduğu, “demokratik özerklik hukukuna dayalı demokratik cumhuriyet projesinin”, ortak, eşit, demokratik bir gelecek arayışının projesi olduğunu belirten Bdp şu açıklamaları yaptı:

POLİS Bdp‘Lİ GRUBA MÜDAHALE ETTİ

Aralarında Bdp’li milletvekili Sebahat Tuncel’in de bulunduğu yaklaşık 200 kişilik grup cezaevlerindeki açlık grevine dikkat çekmek için İstanbul’da Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi önünde toplanmak istedi.

Oturma eylemi yapmak isteyen gruba polis, tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahalede bulundu. D-100 karayoluna kaçan Bdp’liler yol kenarındaki parke taşlarını sökerek yola fırlattı. Olaylar sırasında araç trafiği kısa bir süre durdu. Göstericilerden bazıları gözaltına alındı.

Polis, uyarılarını dikkate almayan göstericileri tazyikli su ve gaz bombasıyla dağıttı. Kaçan göstericilerden bazıları D-100 Karayolu’na çıktı. Gruptan bazıları yol kenarındaki parke taşlarını sökerek polise fırlattı. Daha sonra taşlarla Avcılar istikametindeki yan yolu trafiğe kapattı. Olaylar sebebiyle D-100 Karayolu bir süre trafiğe kapanırken, metrobüs seferleri de kısa süreliğine durdu. Polis, grubu kovalayarak dağıttı ve yola atılan parke taşlarının kaldırılmasının ardından trafik açıldı.

Polisin olay yerinde bekleyişi sürüyor.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 24 Ekim 2012, 20:01 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.210 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Resimli Benzer Haberler
kıbrıs haberleri
PetshopNamaz Saatleri
Popüler Haberler
Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardımcılığı Görevine Getirildi.

Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardım...

Ak Parti iktidarının Rize’de atadığı ilk bürokrat olan Mehmet Nuri GEZMİŞ Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak başladığı göreve daha... [Devamı]
Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yaralı

Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yara...

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden alınan bilgiye göre,... [Devamı]
En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com

En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com...

[nggallery id=14] Hürriyetin Bumerang adı altında düzenlediği ve bu sene 2.si düzenlenen 2012 Bumerang Ödülleri En İyi Yerel Site kategorisinde... [Devamı]
Galatasaray Manchester United Maçı ?

Galatasaray Manchester United Maçı ?...

Galatasaray Manchester United Maçı Hangi Kanalda ?  Avrupa’da tarih yazan Galatasaray! D-Smart ekranlarında! Heyecana,çoşkuya! tarihe tanıklı... [Devamı]
Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal, ülkemizde yetişen ender hayırsever iş adamlarından bir tanesidir. Kendisi ülke genelinde bir çok hayırda bulunmuştur. Aynı zamanda... [Devamı]
Haber Yorumları
          Rize Hava Durumu
RIZE
Anket
Ayetel Kursi
TOPlist - Barcelona Gezi Rehberi