Tarih: 04.15.21        İp Adresiniz : 100.24.122.117
BM’de Kazanan Filistin Oldu

Filistin, BM’de yapılan tarihi oylama sonucunda ‘gözlemci devlet’ statüsüne yükseldi.
Filistin’in BM’deki ‘gözlemci kuruluş’ statüsü, yapılan oylamayla ‘üye olmayan gözlemci devlet’ statüsüne yükseltildi.

ULUSLARARASI MAHKEME YOLU AÇILDI

BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, Filistin’in talebi için 138 ülke,”evet”, 9 ülke “hayır” oyu kullandı, 41 ülke çekimser kaldı.

Filistin’in yeni statüsüyle BM kuruluşlarına katılımının önü açılıyor. Böylece İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yürütülen yerleşim faaliyetleri, askeri saldırıları gibi konularda Filistin’e Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurma imkânı doğuyor.

ABD TAVIR KOYABİLİR

Geçen yıl tam üyelik başvurusu yapan Filistin’in bu talebi Güvenlik Konseyi’nde engellenmiş ancak UNESCO’ca kabul edilmişti. ABD, bu nedenle UNESCO’ya yaptığı yardımları azaltmıştı.

Bu sonucun ardından ABD’nin diğer organizasyonlara yaptığı yardımlarda da azaltmaya gidebileceği, İsrail’in ise yerleşim faaliyetlerine hız verebileceği belirtiliyor.

DAVUTOĞLU KONUŞMA YAPTI

BM Genel Kurulu’ndaki toplantıda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bir konuşma yaptı.

Davutoğlu, konuşmasında, ”BM sisteminin saygınlığından bahsediyorsak Filistin bayrağı bu binanın önünde dalgalanmalıdır” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Kurulu’nda, ”Filistin sorunu” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın 65 yıldır Filistin halkının sorunlarına ve devlet olma hakkına gözünü kapadığını söyledi. Gazze sokaklarında binlerce kişinin insanlık dışı ”açık hapishane” koşullarında, Batı Şeria’da ise her köşede kurulan kontrol noktaları arasında yaşamaya çalıştığını vurgulayan Davutoğlu, ”Filistin gerçeği bütün insanlığın vicdanında kanayan bir yaradır” diye konuştu.

KONUŞMASI ALKIŞLARLA KESİLDİ

Filistin halkının kendi devletlerine sahip olmaya yönelik meşru taleplerine yüz çevrilemeyeceğine işaret eden Davutoğlu, şunları söyledi: ‘

‘Eğer bir uluslararası düzen ve BM sisteminin saygınlığından bahsediyorsak Filistin bayrağı bu binanın önünde dalgalanmalıdır. Bu bayrak sadece bağımsız bir ülkeyi değil, Filistin devletine ve halkına karşı yıllardır yapılan haksızlıkların da düzeltilmesini temsil edecek.

Adalet, uluslararası düzen ve insan hakları vizyonumuz tam üyelik statüsü kazanan Filistin bayrağının BM önünde diğer ülkeler gibi dalgalanmasına kadar başarılmış sayılmayacak. Filistin sorununa adil ve kapsamlı bir çözüm bulunana kadar Ortadoğu ve ötesinde barış girişimleri başarılı olamaz.”

Türkiye olarak bütün Filistin halkının yanında olacaklarının altını çizen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ”Bütün BM üyelerini Filistin halkına karşı gecikmiş yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyorum. Birazdan oylanacak tasarı doğru yönde atılacak ilk adım olacak ve bütün Filistin halkını biraz olsun rahatlatacaktır” dedi.

Davutoğlu’nun konuşması sık sık alkışlarla kesildi.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 30 Kasım 2012, 08:36 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.484 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Resimli Benzer Haberler
kıbrıs haberleri
PetshopNamaz Saatleri
Popüler Haberler
Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardımcılığı Görevine Getirildi.

Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardım...

Ak Parti iktidarının Rize’de atadığı ilk bürokrat olan Mehmet Nuri GEZMİŞ Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak başladığı göreve daha... [Devamı]
Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yaralı

Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yara...

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden alınan bilgiye göre,... [Devamı]
En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com

En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com...

[nggallery id=14] Hürriyetin Bumerang adı altında düzenlediği ve bu sene 2.si düzenlenen 2012 Bumerang Ödülleri En İyi Yerel Site kategorisinde... [Devamı]
Galatasaray Manchester United Maçı ?

Galatasaray Manchester United Maçı ?...

Galatasaray Manchester United Maçı Hangi Kanalda ?  Avrupa’da tarih yazan Galatasaray! D-Smart ekranlarında! Heyecana,çoşkuya! tarihe tanıklı... [Devamı]
Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal, ülkemizde yetişen ender hayırsever iş adamlarından bir tanesidir. Kendisi ülke genelinde bir çok hayırda bulunmuştur. Aynı zamanda... [Devamı]
Haber Yorumları
          Rize Hava Durumu
RIZE
Anket
Ayetel Kursi
TOPlist - Barcelona Gezi Rehberi