Tarih: 05.19.21        İp Adresiniz : 3.236.118.225
Çakı Bile Götüremezsiniz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Havalimanı‘na indirilen Suriye uçağıyla ilgili ilk kez konuştu. Erdoğan, bir ihbar üzerine uçağın indirildiğini ve çıkan askeri malzemelerin de MKE’nin (Makina Kimya Endüstrisi) Rusya muaili olan bir kurumdan Suriye Savunma Bakanlığı’na gönderildiği bilgisini paylaştı.

İşte Başbakan Erdoğan’ın açıklaması:

Suriye uçağı yolcuları terminal binamızda istirahat etme imkanı sağlandı. Fakat içeriden birkaç kişi çıktı, bir grup çıkmadı. Daha sonra çıkanlar da uçağa döndüler. Uçakta kendilerinin her türlü ihtiyaçları giderilmek üzere yemek, içecek vs. verildi. İçeride sağlık noktasında sıkıntı olur diye tedbirler alındı. Bununla ilgili olarak içeriye doktor gönderildi.

İHBAR GELDİ

Gelen ihbar üzerine oradaki araştırmalar yapıldı. Görüldü ki içeride maalesef bu tür malzemeler var. Bu malzemelerle ilgili olarak çalışmalar yapıldı. Bunlar tutanaklarla tespit edilmek suretiyle bu araştırma yapıldı. Bu araştırmalar yapıldıktan sonra da bunlara el konmak suretiyle bunlar bizim ilgili birimlerimize gönderildi. Bunların neler olduğu noktasında çalışmaları o birimlerimiz yapıyor. Tabii gerek gönderilen yer gerekse gönderen yer bunların hepsi belli. Konuyla ilgili olarak da bu açıklamaları ilgili birimleri yaptık.

YOLCU UÇAĞIYLA ÇAKI BİLE GÖTÜREMEZSİNİZ

Özellikle bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Burası önem arz ediyor; yolcu uçaklarıyla herhalükârda asla bu tür savunma sanayine ait silah, mühimmat, araç, gereç hiçbir malzeme taşınamaz. Bu, uluslararası anlaşmaların gereğidir. Tabii hava sahamızdan böyle bir şeyin geçmesine yönelik de bu bilginin, bu tür bir iznin ve yolcu uçağıyla böyle bir şeyin yapılması zaten uluslararası uçuşlara da aykırıdır. Hatta işi biraz daha ileri götüreceğim; toplu miktarda çakı bile götüremezsiniz. Ama burada maalesef bu yasak çiğnenmiştir.

RUSYA’NIN MKE’SİNDEN SURİYE SAVUNMA BAKANLIĞI’NA GİDİYORDU

Rusya’dan bizim MKE muadili olan bir kuruluştan Suriye Savunma Bakanlığı‘na gönderilen araç gereç, mühimmattır. Şu anda ilgili birimlerimizde incelemesi devam etmektedir. Daha sonra gerekli açıklama gerekli olduğu takdirde açılaklanacaktır. Bu istihabaratı kimin ihbar ettiği açıklanmaz, bunu da sizin takdirine bırakıyorum”

PUTİN’LE BİRLİKTE ERTELEDİK

Erdoğan, “Rus makamlarının ayrıntılı açıklama istediği yönünde bilgi var ayrıca Suriye, Türkiye‘yi korsanlıkla suçladı. Putin’in ziyaretinin Aralık ayına ertelenmesiyle son gelişme arasında bir ilişki kurulabilir mi?” şeklindeki bir soruya ise şöyle cevap verdi:

Sayın Putin‘in Türkiye’ye yapacağı ziyaret bizim 4 gün önce yaptığımız telefon görüşmesinde mutabık kaldığımız konudur. Tarihini birlikte diplomatik çevrelerimiz 3 Aralık olarak o görüşmemizin ardından belirlemiştir. Kendisiyle 45 dakika görüşme yaptık. Olayın bununla hiçbir alakası yok. Bunları birbirine karıştırmayalım. Bunlar farklı şeyler. Rusya tarafından açıklanmasının istenmesi üzerine, zaten ne gönderildi, bunların hepsi ilgili birim tarafından da bilinmektedir.

“NELER OLABİLECEĞİNİ SİZ TAHMİN EDİN”

Rusya’nın silah ve mühimmat, askeri malzeme ihracatı yapan ajansı, yani bizim MKE gibi Rusya’daki bir bürodan, ofisten veya kurumdan onun gönderdiği ihraç ettiği ürünler bunlar. Ve alıcı firma da Suriye Milli Savunma Bakanlığı’dır. Bunun nereler olabileceğini sizler de tahmin edin, anlayın. Şu anda da bu tür malzemelere el konulmuştur. Bunlar da şu anda bizim ilgili birimlerimizdedir. Üzerlerindeki çalışma da devam etmektedir”

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 11 Ekim 2012, 21:02 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.372 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Resimli Benzer Haberler
kıbrıs haberleri
PetshopNamaz Saatleri
Popüler Haberler
Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardımcılığı Görevine Getirildi.

Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardım...

Ak Parti iktidarının Rize’de atadığı ilk bürokrat olan Mehmet Nuri GEZMİŞ Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak başladığı göreve daha... [Devamı]
Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yaralı

Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yara...

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden alınan bilgiye göre,... [Devamı]
En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com

En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com...

[nggallery id=14] Hürriyetin Bumerang adı altında düzenlediği ve bu sene 2.si düzenlenen 2012 Bumerang Ödülleri En İyi Yerel Site kategorisinde... [Devamı]
Galatasaray Manchester United Maçı ?

Galatasaray Manchester United Maçı ?...

Galatasaray Manchester United Maçı Hangi Kanalda ?  Avrupa’da tarih yazan Galatasaray! D-Smart ekranlarında! Heyecana,çoşkuya! tarihe tanıklı... [Devamı]
Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal, ülkemizde yetişen ender hayırsever iş adamlarından bir tanesidir. Kendisi ülke genelinde bir çok hayırda bulunmuştur. Aynı zamanda... [Devamı]
Haber Yorumları
          Rize Hava Durumu
RIZE
Anket
Ayetel Kursi
TOPlist - Barcelona Gezi Rehberi