Tarih: 05.06.21        İp Adresiniz : 3.238.173.209
Demirtaş’tan Flaş Açıklama

Selahattin Demirtaş, cezaevlerindeki açlık grevlerine destek amacıyla düzenlenen mitingde önemli açıklamalar yaptı.

Bdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevlerindeki açlık grevlerine destek amacıyla düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, “Ortadoğu’da Kürt devleti kuruluyor” dedi. Demirtaş cezaevlerinde açlık grevi yapanlara destek için salı günü taraftarlarına kepenk açmayıp, alışveriş yapılmayıp, öğrencileri okula göndermeyip hayatı durdurmaları çağrısı da yaptı.

Batman’da partisinin ‘Ölümlere sessiz kalmayacağız, taleplerimiz kabul edilsin’ sloganıyla düzenlediği mitinge,Selahattin Demirtaş’ın yanı sıra Bdp milletvekilleri Ayla Akat Ata, Altan Tan,Hüsamettin Zenderlioğlu, Nursel Aydoğan ve İdris Baluken de katıldı. Demirtaş kabalığa yaptığı konuşmada, cezaevlerindeki açlık grevlerinde artık saniyelerin bile önemli olduğu dönemlere girildiğini belirterek, “Sözün bittiği yerdeyiz. Lafla İmralı gemisinin yürümediği ortadadır. Ne Adalet Bakanı’nın çağrısı, ne de bizim çağrımız bu ölüm oruçlarını durdurmayacak. Onların kararlı olduklarını gördük, taleplerinin yerine gelmesini istiyorlar” dedi.

Sadece cezaevlerinde değil dağlarda, alanlarda meydanlarda miting yaparak barış çağrısı yaptıklarını kaydedenSelahattin Demirtaş, “İçişleri Bakanı bizim önümüze gaz bombası, panzer ve cop olarak çıkıyor. Karşımızda çözüm zihniyeti görürsek biz barış güverciniyiz” diye konuştu.

“ÇÖZÜM ANAHTARI İMRALI’DA”

Adalet Bakanı’nın samimi olması durumunda onun girişimlerini destekleyeceklerini belirten Demirtaş, “Adalet Bakanı tek başına Kürt sorununu çözemez. Çözüm anahtarı İmralı’dadır. Adalet Bakanı bu konuda daha cesur olmalıdır” dedi. Demirtaş, Ak Parti içinde çözümden yana olanların seslerini çıkarması gerektiğini belirtirken de “Hava bozuk ya da koster bozuk diye görüş yapılmaz diye bir şey olamaz. Kanun buna izin vermez. 1,5 yıldır utanmadan koster bozuk deniliyor. Bu kadar haksızlığa yalana ve kanunsuzluğa karşı bu toplum sessiz kalamaz. Leş kargaları önderliğin ne demek olduğunu anlamazlar. Ama bu halk için önderlik demek liderlik demektir. Beynimizde ne varsa dilimizde o vardır” dişe konuştu.

“Ortadoğu’DA KÜRT DEVLETİ KURULUYOR”

Lozan antlaşmasının Kürtlere anadilde eğitim hakkı tanıdığını iddia eden Demirtaş, “Kanunsuzluk, hukuksuzluğu bir kenara bırakıp hükümet ve devlet gibi davranın, karşınızda bir halk var. Bakın Ortadoğu’da Kürt devleti kuruluyor” dedi.

İmralı’ya gitmeleri halinde müzakerelerin yeniden başlayabileceği zemini hazırlayacaklarını iddia eden Demirtaş, “Bu kadar basit bir yolu denemek yerine gece gündüz tutuklama, ölüm, kan, işkence, tehditle bir sonuç alamazsınız. Lozan Antlaşmasını hatırlatmak istemiyoruz. Kürdistan’ı 4 parçaya bölmüş antlaşma olmasına rağmen, Kürtlere anadilde eğitim hakkı tanımıştır. Ama 2012 yılında halk bu haklardan yararlanamıyor” iddiasında bulundu.

“ENGELLEYENİ SAVAŞ SORUMLUSU İLAN EDERİZ”

Türkiye’de 59 Cezaevi’nde 600’den fazla tutuklunun açlık grevi yaptığını belirten Demirtaş, “Sayın Öcalan’ın özgürlüğünü ve fikirlerini savunmak suç değildir. Açık açık savunuyor belirtiyoruz. Bir halk önderleri özgür olmadan çözüm sürecine giremez. Bir halkın ana dilde eğitim hakkı olmadan, kamu kuruluşlarında anadilini kullanmadığı takdirde barış süreci yaşanmaz” dedi.

Batman Valisi’ne miting için kolaylık göstermesi nedeniyle teşekkür eden Demirtaş, “Valiler, Emniyet Müdürleri çözüm istiyorlar. Bu eylemlerin önünü kesmemelidirler. Engelliyorlarsa onları savaş sorumlusu ilan ederiz” tehdidinde bulundu.

Selahattin Demirtaş konuşmasının sonunda cezaevlerinde açlık grevi yapanlara destek için salı günü taraftarlarına kepenk açmayıp, alışveriş yapılmayıp, öğrencileri okula göndermeyip hayatı durdurmaları çağrısı yaptı.

“BAŞBAKAN KENDİ BAKANI’NI DUYMUYOR”

Kendi bakanını duymayan bir Başbakan’ın bu halkı duymamaya devam ederse sonucun vahim olacağını ifade eden Demirtaş, Salı günü hayatı durdurarak, kepenkleri açmayarak, alışveriş yapmayarak, çocukları okula göndermeyerek o gün bedenlerini açlığa yatırmış cezaevlerindekilere destek olmanın günüdür. 600 Kürt genci dışarıdaki Kürtler ve Türkler özgür olsun, barış içinde yaşasın diye ölüm orucundadırlar. Kendi canlarından vazgeçmiş bu kişiler için bir gün yaşamı durdurmayacak mıyız Barışın önünü açmak için Salı günü eylem halinde olmalıyız. Mahallelerde açlık grevlerine destek olmak için meydanlarda olun. Kaybettiğimiz her saat bir Kürt gencinin ve siyasi tutuklunun hayatının kaybıdır. İçeride açlık eylemi varken bayram yapamayız. Bu çığlık her sokağa yayılmalıdır. Hükümetin atacağı her adıma destek olmaya hazırız. Adalet Bakanı sivil heyetleri cezaevlerine göndermelidir. Gerekirse heyet cezaevlerine gidip hemen bugün onlarla görüşmelidir. İmralı’ya gidiş talebimiz sıradan bir talep değil, barış ve çözüm için destek talebidir. Müzakerelerin yeniden başlayacağı sürecin önünü açmalıyız. Eğer bu koşullar bir an önce gelişirse cezaevlerindekiler ölüm oruçlarından vazgeçebilir. Bu nedenle provokasyonlara dikkatli olunmalıdır.

BATMAN VALİ’SİNE TEŞEKKÜR

Konuşmasında Batman Valisi’ne teşekkür eden Demirtaş, Valiler, Emniyet Müdürleri çözüm istiyorlar. Bu eylemlerin önünü kesmemelidirler.Engelliyorlarsa onları savaş sorumlusu ilan ederiz. Açık yüreklilikle belirtiyorum,Batman Valisi bu miting çalışmasıyla ilgili kolaylık sağlamış ve kendisine teşekkür ediyorum. Kim barış istiyorsa herkes birbirine yardımcı olmalıdır. Kim bu ülkenin geleceğini düşünüyor ve kalıcı barıştan yanaysa cesur olmalıdır. Allah korusun cezaevlerinde yarın gençlerin cansız bedenleri çıkarsa bu vicdanı kaldıramayız, bunun sorumlusu AKP’dir. Asker anaları, polis anaları bu çığlığa ses vermezlerse biz barışı nasıl yakalarız Dışarıda ölümler olmasın diye, asker ölmesin diye gerilla ölmesin diye 600 insan kendi canını feda ediyor. Bu topraklara barışı getirecek halksınız. Kürdistan’a özgürlük getirecek halk olduğunuz için siz büyüksünüz.dedi.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 27 Ekim 2012, 21:49 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.326 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Resimli Benzer Haberler
kıbrıs haberleri
PetshopNamaz Saatleri
Popüler Haberler
Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardımcılığı Görevine Getirildi.

Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardım...

Ak Parti iktidarının Rize’de atadığı ilk bürokrat olan Mehmet Nuri GEZMİŞ Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak başladığı göreve daha... [Devamı]
Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yaralı

Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yara...

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden alınan bilgiye göre,... [Devamı]
En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com

En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com...

[nggallery id=14] Hürriyetin Bumerang adı altında düzenlediği ve bu sene 2.si düzenlenen 2012 Bumerang Ödülleri En İyi Yerel Site kategorisinde... [Devamı]
Galatasaray Manchester United Maçı ?

Galatasaray Manchester United Maçı ?...

Galatasaray Manchester United Maçı Hangi Kanalda ?  Avrupa’da tarih yazan Galatasaray! D-Smart ekranlarında! Heyecana,çoşkuya! tarihe tanıklı... [Devamı]
Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal, ülkemizde yetişen ender hayırsever iş adamlarından bir tanesidir. Kendisi ülke genelinde bir çok hayırda bulunmuştur. Aynı zamanda... [Devamı]
Haber Yorumları
          Rize Hava Durumu
RIZE
Anket
Ayetel Kursi
TOPlist - Barcelona Gezi Rehberi