Tarih: 05.06.21        İp Adresiniz : 3.238.173.209
Erdoğan’dan ‘8 Fire’ Açıklaması

Bakü ziyareti öncesinde çok önemli açıklamalar yapan Erdoğan, ‘8 fire’ meselesi ile ilgili de ilk kez konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakü ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Ankara‘ya indirilen Suriye uçağındaki el konulan materyallerin harp malzemesi olduğunu bir kez daha vurgularken, Erzurum’a indirilen Ermenistan uçağında ise herhangi bir olumsuzluğa rastlanmaması nedeniyle yapılan incelemenin ardından bırakıldığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, yerel seçimlerin erkene alınmasına ilişkin Anayasa Değişikliği görüşmelerinde 367’ye ulaşılamaması nedeniyle gündeme gelen olası referandumla ilgili olarak da, “Malesef beklenen sayı elde edilemediği için Meclis’ten Anayasa değişikliğini sağlayacak neticeyi çıkaramadık” dedi. Erdoğan, Cumhurbaşkanı’nın tavrıyla ilgili bir açıklama yapamayacağını belirterek, “Cumhurbaşkanımızın iradesine saygısızlık yapma hakkına sahip değilim” şeklinde konuştu.

ESENBOĞA’YA İNDİRİLEN SURİYE UÇAĞI

Geçtiğimiz günlerde Esenboğa Havalimanı‘na indirilen Suriye uçağı ile ilgili konuşan Erdoğan, el konulan uçaktaki malzemelerin, harp malzemesi olduğunun altını çizerken, yapılan çalışmalar sonrasında gerekli görsellerin de kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi. Erdoğan şunları söyledi:

“Moskova’dan Şam’a gitmekte olan Suriye uçağının indirilmesiyle alakalı daha önce açıklamayı yaptım. Daha önce de söylediğim gibi bagajda veya uçağın ele geçirilmiş olan konteynerindeki pakatlerde, gönderen firma olarak ‘KBP Instrument Design Bureau’ diye bir ibare var. Bu bizim MKE’nin Rusya’daki karşılığıdır. Peki alıcı kim? Alıcı da Suriye Milli Savunma Bakanlığı’dır. Bu iki kurumdan, elimizde bulunan malzemeler harp malzemesidir. Bütün bunlara rağmen bizim ilgili birimlerimiz bunlar üzerindeki çalışmalarını devam ettirmekte. Biz buna rağmen detay açıklamaları yapmayalım dedik. Harp malzemesi olduğu kesindir. Gönderen belli, Alan belli. Aksini Rusya’daki firma da açıklamış değil.”

“BİZ SURİYE HAVA SAHASINI KULLANMAYACAĞIMIZI AÇIKLAMIŞTIK”

Suriye’nin ‘Türk uçaklarına hava sahasının kapatıldığı’ yönündeki açıklamaları hatırlatılan Başbakan Erdoğan, “Suriye hava sahasını Türk uçaklarına kapattı deniyor, bu olay olduğundan itibaren THY’yi arayarak bundan sonra biz Suriye hava sahasını kullanmayalım, diğer firmalara da bildirin dedik. Biz bunları yaptıktan sonra, Suriye şimdi açıklama yapıyor. Suriye karar aldıktan sonra karar almamız gibi bir durum söz konusu değil. Biz kendi hava sahamızı da Suriye savaş uçaklarından sonra sivil uçaklara da kapatacağız” dedi.

ERZURUM’A İNDİRİLEN ERMENİSTAN UÇAĞI

Bugün Erzurum’a indirilen Ermenistan’a ait kargo uçağı ile ilgili de konuşan Erdoğan, “Bugün bir Ermenistan uçağının Erzurum’a indirilmesi olayı oldu. Bazı ihlaller nedeniyle bu indirme olayı gerçekleşti. Yapılan aramalar sonucunda bir sıkıntıyla karşılaşılmadığı için sorun yaşanmadı. Kendi güzergahlarında yollarına devam ettiler” diye konuştu.

‘CUMHURBAŞKANININ İRADESİNE SAYGISIZLIK YAPMAM’

Başbakan Erdoğan, yerel seçimlerin erkene alınmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin referandumun eşiğinde çıkması ile ilgili soruya cevap verdi. “AK Partililer böyle yaptı, MHP’liler böyle yaptı” şeklinde bir tespitin içine girmeyeceğini belirten Başbakan Erdoğan, “Genel başkanlar olarak bizler tavrımızı açıkladık. Gereken telkinlerimizi, uyarılarımızı yaptık fakat bu uyarılara rağmen malesef beklenen sayı elde edilemediği için Meclis’ten Anayasa değişikliğini sağlayacak neticeyi çıkaramadık” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül’ün konu ile ilgili tavrının ne olacağının belirlenmesinin kendisine ait olmadığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Cumhurbaşkanımızın iradesine saygısızlık yapma hakkına sahip değilim. Nasıl bir irade ortaya koyarlarsa bizde onun üzerinde çalışmamızı yapacağız ve ona göre adımlarımız atacağız” şeklinde konuştu.

BDP KONGRESİ

Dün Ankara’da yapılan ve Cumhuriyet Savcılığı’nca soruşturma açılan BDP Kongresi ile ilgili soru üzerine Erdoğan, “Yargı zaten konuyla ilgili adımı attı. Bununla ilgili değerlendirmeye gerek yok. Bunlar zaten alıştığımız şeyler” dedi.

SURİYELİ SIĞINMACILAR

Suriye’deki iç karışıklık nedeniyle Türkiye’ye gelen sığınmacıların 100 bini aştığının hatırlatılması üzerine Başbakan Erdoğan, “100 bin rakamı bizim için bir eşikti biz hep bunu telaffuz ettik, ‘aşabilir’ dedik. Bundan sonraki çalışmalarımız sürüyor. Biz Suriye’deki zulme karşı ne yapacağımız konusunda arkadaşlarla bir değerlendirme yapıp ne yapılması gerekiyorsa yapılacaktır” diye konuştu.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 15 Ekim 2012, 22:39 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.378 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Resimli Benzer Haberler
kıbrıs haberleri
PetshopNamaz Saatleri
Popüler Haberler
Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardımcılığı Görevine Getirildi.

Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardım...

Ak Parti iktidarının Rize’de atadığı ilk bürokrat olan Mehmet Nuri GEZMİŞ Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak başladığı göreve daha... [Devamı]
Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yaralı

Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yara...

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden alınan bilgiye göre,... [Devamı]
En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com

En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com...

[nggallery id=14] Hürriyetin Bumerang adı altında düzenlediği ve bu sene 2.si düzenlenen 2012 Bumerang Ödülleri En İyi Yerel Site kategorisinde... [Devamı]
Galatasaray Manchester United Maçı ?

Galatasaray Manchester United Maçı ?...

Galatasaray Manchester United Maçı Hangi Kanalda ?  Avrupa’da tarih yazan Galatasaray! D-Smart ekranlarında! Heyecana,çoşkuya! tarihe tanıklı... [Devamı]
Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal, ülkemizde yetişen ender hayırsever iş adamlarından bir tanesidir. Kendisi ülke genelinde bir çok hayırda bulunmuştur. Aynı zamanda... [Devamı]
Haber Yorumları
          Rize Hava Durumu
RIZE
Anket
Ayetel Kursi
TOPlist - Barcelona Gezi Rehberi