Tarih: 05.07.21        İp Adresiniz : 3.238.173.209
Gazı Satıp Altın Almışlar

İran’ın Türkiye’ye gaz satışlarından elde ettiği gelirle altın aldığını kabul etmesi ABD’yi rahatsız etti.

Ankara’nın, İran’ın Türkiye’ye sattığı doğalgazın karşılığında altın satın aldığını kabul etmesi üzerine, iki ülke arasındaki gaz-altın ticaretinin ABD’de incelemeye alındığı belirtiliyor.

Financial Times gazetesi, İran’dan gaz alımları konusunda Türkiye’ye daha fazla baskı yapılacağını savunurken, yeni yaptırımlar ile Türkiye’nin “altın karşılığında gaz oyunu”na son verileceği savlarına da yer verdi.

Ekonomi gazetesi Financial Times, Türk hükümetinin İran’ın sattığı gazdan sağladığı gelir ile altın aldığını kabul etmesinin ardından “gaz-altın ticaretinin ABD Senatosu’nun (neredeyse kesinlikle olumsuz biçimde) dikkatini çektiğini” öne sürdü.

Bu çerçevede uluslararası bir haber ajansının, “Bir danışmana göre, bir grup senatörün başka şeylerle birlikte Türkiye’nin “altın karşılığında gaz oyunu’na da son verecek bir yaptırım paketi üzerinde çalıştıklarını” duyurduğuna işaret eden gazete, önlemlerin, Kongre’nin görev süresinin sona ermesinden önce bir savunma tasarısına eklenebileceğini, böyle yapılmaması durumunda ise, muhtemelen son seçimlerle oluşan yeni Kongre’nin çalışmalarına başlayacağı Ocak ayında gündemde olacağını kaydetti.

“ABD YENİ KOZLAR ARAYIŞINDA, TÜRKİYE’NİN GAZ ALIMLARI HEDEFTİR”

Buna karşın İngiliz gazetesi, Türkiye’nin İran’dan yaptığı doğalgaz alımları halen yaptırıma konu olmasa da genel yaptırımların Tahran ile geleneksel bankacılık işlemlerini adeta imkansız hale getirdiği için İran’ın Türkiye ile ticaretinde altına başvurduğuna dikkat çekti.

FT, İran’ın nükleer programına ilişkin ikili müzakereler olasılığı nedeniyle ABD ek kozlar arayışı içinde olduğu bu dönemde Türkiye’nin gaz alımlarının daha büyük bir hedef haline geldiği yorumunu yaptı.

“YAPTIRIMLAR ABD-TÜRKİYE BAĞLARINI DAHA FAZLA SINAYABİLİR”

Türkiye’nin İran’dan yaptığı gaz alımlarının “stratejik” öneme sahip olduğunu, gaz ithalatının durması halinde Ankara’nın Rusya’ya olan bağımlılığının daha artacağını kaydeden gazete, şöyle devam etti:

“Bu nedenle yaptırımlar, Ankara’nın İsrail’e yönelik son eleştirileri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington’un Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’a karşı daha çok adım atmasını sağlamak için yürüttüğü ve büyük ölçüde sonuçsuz olan kampanya ışığında zaten gergin olan ABD-Türkiye bağlarını daha fazla sınayabilir.”

ABD TÜRKİYE’DEN “GAZ ALIMINI ÖNEMLİ BİR AZALMA TALEP EDEBİLİR”

Haberde halen Londra’daki Stratejik Etüdler için Uluslararası Enstitüsü’nde görev yapan ABD eski Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Mark Fitzpatrick’in değerlendirmelerine de yer verildi.

ABD yönetiminin, yaptırımların Türkiye’ye “bir çırpıda cezalandıran” bir biçimde uygulamamaya dikkat edeceğini söyleyen Mark Fitzpatrick, Türkiye’den İran’dan gaz alımını önemli bir azalmaya gitmesini talep edebileceğini belirtikten sonra zamanla Türkiye gibi İran’ın ticaret ortakları üzerinde baskıların artacağı uyarısını da yaptı.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 29 Kasım 2012, 10:01 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 2.803 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
  1. Hızır ilyas HASTA diyor ki:

    ABD.nin Türkiyenin iç işlerine karışması dünyadaki ADALET,sizliğin barız örneğidir.

Resimli Benzer Haberler
kıbrıs haberleri
PetshopNamaz Saatleri
Popüler Haberler
Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardımcılığı Görevine Getirildi.

Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardım...

Ak Parti iktidarının Rize’de atadığı ilk bürokrat olan Mehmet Nuri GEZMİŞ Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak başladığı göreve daha... [Devamı]
Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yaralı

Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yara...

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden alınan bilgiye göre,... [Devamı]
En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com

En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com...

[nggallery id=14] Hürriyetin Bumerang adı altında düzenlediği ve bu sene 2.si düzenlenen 2012 Bumerang Ödülleri En İyi Yerel Site kategorisinde... [Devamı]
Galatasaray Manchester United Maçı ?

Galatasaray Manchester United Maçı ?...

Galatasaray Manchester United Maçı Hangi Kanalda ?  Avrupa’da tarih yazan Galatasaray! D-Smart ekranlarında! Heyecana,çoşkuya! tarihe tanıklı... [Devamı]
Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal, ülkemizde yetişen ender hayırsever iş adamlarından bir tanesidir. Kendisi ülke genelinde bir çok hayırda bulunmuştur. Aynı zamanda... [Devamı]
Haber Yorumları
          Rize Hava Durumu
RIZE
Anket
Ayetel Kursi
TOPlist - Barcelona Gezi Rehberi