Tarih: 04.11.21        İp Adresiniz : 18.206.177.17
Hamsi Katliamı Yapıyorlar

Rize – Artvin Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Barış Zaman, Abhazya Cumhuriyeti’nde Türk balıkçılar tarafından hamsi katliamı yapıldığını iddia ederek, vatandaşın bu yıl ucuz hamsi yiyemeyeceğini söyledi.

Rize – Artvin Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Barış Zaman, Abhazya Cumhuriyeti’nde Türk balıkçılar tarafından hamsi katliamı yapıldığını iddia ederek, vatandaşın bu yıl ucuz hamsi yiyemeyeceğini söyledi.

Barış Zaman, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada, geçmiş yıllarda Karadeniz’in hamsiye doyduğunu ancak bu durumun artık değiştiğini ifade etti. Karadeniz’de havaların sıcak gitmesinin hamsi rekoltesini etkilediğini ancak asıl etkenin Abhazya’da kaçak yollarla yapılan hamsi avlanması olduğunu söyleyen Zaman, “Gürcistan’da ve ülkemizde küçük hamsi avlamak yasak. Avlayanlara yüksek cezalar veriliyor. 1994 yılında bağımsızlığını ilan eden Abhazya Cumhuriyeti’nde böyle bir yasak, denetim söz konusu olmadığından ülkemizden bazı firmalar teknelerini kaçak yollarla bu ülkeye sokuyor ve büyük küçük demeden tüm hamsileri avlıyor. Hamsi Karadeniz’e açılmadan önce bir iki ay bu ülke kıyılarında konuşlanıyor. Hamsinin yavruladığı yerlerde yapılan bu bilinçsiz avlanma sonucu hamsi Karadeniz’e varamıyor. Avlanan balıklar yine aynı firmaların Abhazya’da kurduğu balık fabrikalarında balık yağı ve balık unu yapılıyor.” dedi.

“VATANDAŞ UCUZ HAMSİ YİYEMEYECEK”

Abhazya’da yapılan kaçak avlanmaların hamsi katliamına yol açtığını savunan Zaman, “Bu katliama acilen ‘dur’ denilmesi gerekiyor. Abhazya’daki bu katliam son 2 yıldır sürüyor. Bugün Karadeniz’de bol balık göremiyorsak, ucuz balık yiyemiyorsak bunun en büyük nedenlerinden biri Abhazya’daki kaçak avlanmalar. Aralık ayına gireceğiz ama hala sularımızda istediğimiz seviyede hamsi yok. Az olduğu için tezgahtaki hamsinin fiyatı da vatandaşın bütçesine göre değil. Ülkemizden 20 kadar tekne kaçak yollarla gittiği Abhazya’da avlanarak hamsinin sonunu hazırlıyor.” şeklinde konuştu.

Başkan Zaman, bu katliama ‘dur’ denilmemesi halinde vatandaşın bu yıl ve gelecek yıllarda da ucuz hamsi yiyemeyeceğini sözlerine ekledi.

Kibar Balıkçılık sahibi Hakkı Kuru ise Abhazya’da 4 hamsi fabrikasının bulunduğunu ve Türkiye’den Abhazya kıyılarına giden Türk teknelerinin yılda ortalama 20 bin ton yavru hamsi avlayarak döndüğünü söyledi. Kuru, “Bazı Türk teknelerinin Abhazya kıyılarında kaçak avlanma yapması biz balıkçı firmalarına zarar veriyor. Orada yapılan hamsi katliamı bizi olumsuz etkiliyor. Karadeniz’de hamsi sezonu bitmesi gerekirken bu kaçak avlanmalar nedeniyle başlamadı bile.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, ismini vermek istemeyen bazı balıkçılar ve sektör temsilcileri de Barış Zaman’ın iddialarını doğruladı. Türk balıkçıların Gürcistan’da 4, Abhazya’da 4 olmak üzere 8 balık fabrikası kurduklarını söyleyen bir yetkili, Türkiye’den giden balıkçıların Abhazya sularında yasadışı avcılık yaptığını savundu.

Konudan devlet yetkilileri başta olmak üzere herkesin haberdar olduğunu ileri süren yetkili, “Konuyu Dışişleri Bakanlığı, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sahil Güvenlik de biliyor. Devletin bildiği ve tedbir almadığı bir şey karşısında bizim yapabilecek bir şeyimiz de yok.” ifadelerini kullandı.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 30 Kasım 2012, 10:12 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.522 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Resimli Benzer Haberler
kıbrıs haberleri
PetshopNamaz Saatleri
Popüler Haberler
Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardımcılığı Görevine Getirildi.

Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardım...

Ak Parti iktidarının Rize’de atadığı ilk bürokrat olan Mehmet Nuri GEZMİŞ Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak başladığı göreve daha... [Devamı]
Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yaralı

Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yara...

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden alınan bilgiye göre,... [Devamı]
En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com

En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com...

[nggallery id=14] Hürriyetin Bumerang adı altında düzenlediği ve bu sene 2.si düzenlenen 2012 Bumerang Ödülleri En İyi Yerel Site kategorisinde... [Devamı]
Galatasaray Manchester United Maçı ?

Galatasaray Manchester United Maçı ?...

Galatasaray Manchester United Maçı Hangi Kanalda ?  Avrupa’da tarih yazan Galatasaray! D-Smart ekranlarında! Heyecana,çoşkuya! tarihe tanıklı... [Devamı]
Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal, ülkemizde yetişen ender hayırsever iş adamlarından bir tanesidir. Kendisi ülke genelinde bir çok hayırda bulunmuştur. Aynı zamanda... [Devamı]
Haber Yorumları
          Rize Hava Durumu
RIZE
Anket
Ayetel Kursi
TOPlist - Barcelona Gezi Rehberi