Tarih: 04.11.21        İp Adresiniz : 18.206.177.17
Kerbela Şehitleri İçin Gözyaşı

Hazreti Hüseyin ile 71 arkadaşının Kerbela Çölü‘nde şehit edilişlerinin yıldönümü dolayısıyla çeşitli illerde anma etkinlikleri düzenleniyor.

10 Ekim 680 tarihinde bugünkü Irak sınırları içindeki Kerbela şehrinde, Hz. Muhammed’in torunu ve Hz. Ali’nin oğlu olan Hz. Hüseyin, yanındaki küçük bir birlik ile Emevi halifesi I. Yezid tarafından şehit edilmiştir.

Bu savaş Şii ve Alevi inanışının belkemiğini oluşturan en önemli olaylardan biridir. Hz. Muhammed’in kızı Fatıma’nın ve Hz. Muhammed’in kuzeni Ali’den olma oğlu İmam Hüseyin’in ölümü, Şiilerce her sene Aşure Günü’nde yâd edilir.

İşte Türkiye’deki anmalardan bazıları:


İSTANBUL HALKALI

Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşının şehit edilmesinin 1373. yıldönümünde Halkalı’da toplanan binlerce Caferi, Kerbela hüznünü yaşıyor.

Hicri Muharrem ayının 10. gününe denk gelen Aşure Günü’nde Caferiler tarafından düzenlenen ‘Aşura Matem Merasimi’ne binlerce vatandaş katıldı. Siyah giyinen Caferiler, başlarına Kerbela olayında şehit düşen 72 kişinin adının yazılı olduğu siyah bant taktı. Alana Hz.Ali’nin temsili fotoğrafı ve maket evi getirildi. Merasim alanındaki evlere ‘Mazlumun zalimden hesap soracağı gün zalimin zulmettiği günden daha çetin olacaktır’, ‘Allahu Ekber için feda olsun Ekberi’im Hüccel oldu aleme altı aylık Askerim’ şeklinde dövizler asıldı.

Kerbela’da şehit düşenlerinin isminin yer aldığı ilahilerin okunduğu merasimde Arif Demir Kur’an-ı Kerim’den sureler okumaya devam ediyor.

KARS

Kars’ta, Hazreti Hüseyin ve 72 arkadaşının Kerbela’da şehit edilişinin 1373. yıl dönümü nedeniyle anma töreni düzenlendi.

Sabahın erken saatlerinde başlayan anma törenine binlerce vatandaş katıldı. Sabah saat 07.30’da Hz. Ali Çarşı Camii önünde toplanan yüzlerce kişi, önde Türk bayrağı, Hz. Ali ve Atatürk posteri ile Faikbey Caddesi’nden Merkez Ehlibeyt Işıklı Camii’ne ve buradan da Garnizon Şehitliği’ne yürüdü. Sine ve zincirler vuran katılımcılara yol kenarlarında sıcak çay ve şerbet ikram edildi. Garnizon Şehitliği’nde düzenlenen tören, şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Burada konuşan Hz. Ali Camii İmamı Alimi Behrem Geleyi, “Halen Yezid’in avukatlığını yapan hocalar var. Şimdi bazı hocalarımız bilinçsiz şekilde nasıl ki Kurban Bayramı’nı kavurma bayramı olarak nitelendirenler, maalesef Aşure Günü’nü bayram olarak ilan ediyor. Aşure Günü’nü de aşure tatlısı ve festivali haline getiriyorlar. Bir kısım Emevi neslinden gelen Muaviye’nin sözünü konuşan ve onun menfaati ile geçinen insanlar, cepten çıkarma hadiseleriyle, cepten çıkarma hadisleriyle bazı hocalarımız diyor ki; Aşure Günü’nde Hz. İbrahim ateşten kurtuldu, Hz. Nuh gemiye binip kurtulmuş, Yunus balığın karnından kurtulmuş. ya kardeşim bu tarihlere bir bakın yani, ne kadar biz bu Emeviler’in sözleri ve onların izinde gideceğiz. Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şahadetinin üzerine perde örtmek için yani aşure denilen bu bayram havası gelsin” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra dualar okundu. Kalabalık, daha sonra mersiyeler eşliğinde sine ve zincir vurarak Yeni Mahalle Asri Mezarlığı’na geldi. Aile mezarlarını ziyaret eden vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim okuyarak, dualar etti.

BURSA

Bursa’da Hz. Hüseyin ve beraberindeki sahabenin Kerbela’da şehit edilişinin yıl dönümü sebebiyle düzenlenen yas programında gözyaşları sel oldu.

Bursa’da düzenlenen etkinlikte şehit edilen peygamber torunu Hz. Hüseyin ve 72 sahabe dualarla anıldı. Hz. Muhammed’in (SAV) torunları Hz. Hasan (ra) ve Hüseyin’e (ra) sevgisinin de anlatıldığı programda, Kerbela’da Ehl-i Beyt’e yapılan zulmün bütün insanlığı derinden sarstığı dile getirilerek acılar paylaşıldı. Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okunması sırasında vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.

TOKAT ERBAA

Tokat’ın Erbaa ilçesinde, 7 bin kişiye aşure dağıtıldı. Erbaa Kültür Park’ta düzenlenen dağıtım törenine Kaymakam Abdülkadir Demir, Belediye Başkanı Ahmet Yenihan, belediye meclis üyeleri, daire amirleri ve diğer vatandaşlar katıldı.

Din görevlisi Ömer Söylemez’in duasıyla başlayan etkinlikte, yağmura aldırmayan çok sayıda vatandaş aşure yedi. Tören sonunda konuşan Başkan Yenihan, “Aşure paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir. Aşure vesile oldu, bugün burada biraraya geldik. Hangi farklılıklarımız olursa olsun, insan olma özünde biraraya gelip birlik ve beraberlik sergilememiz gerekir. Bu duygu ve düşüncelerle şehitlerin efendisi İmam Hz. Hüseyin (RA) ve Kerbela şehitleri başka olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, asırlardan beri Hz. Peygamber (SAV) ve Ehl-i Beyt sevgisi etrafında kenetlenen milletimizin barış, huzur, güven, karşılıklı sevgi ve saygıyla yaşamaya devam etmesini Cenab–ı Mevla’dan niyaz ediyorum.” dedi.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 24 Kasım 2012, 13:46 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.178 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Resimli Benzer Haberler
kıbrıs haberleri
PetshopNamaz Saatleri
Popüler Haberler
Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardımcılığı Görevine Getirildi.

Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardım...

Ak Parti iktidarının Rize’de atadığı ilk bürokrat olan Mehmet Nuri GEZMİŞ Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak başladığı göreve daha... [Devamı]
Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yaralı

Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yara...

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden alınan bilgiye göre,... [Devamı]
En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com

En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com...

[nggallery id=14] Hürriyetin Bumerang adı altında düzenlediği ve bu sene 2.si düzenlenen 2012 Bumerang Ödülleri En İyi Yerel Site kategorisinde... [Devamı]
Galatasaray Manchester United Maçı ?

Galatasaray Manchester United Maçı ?...

Galatasaray Manchester United Maçı Hangi Kanalda ?  Avrupa’da tarih yazan Galatasaray! D-Smart ekranlarında! Heyecana,çoşkuya! tarihe tanıklı... [Devamı]
Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal, ülkemizde yetişen ender hayırsever iş adamlarından bir tanesidir. Kendisi ülke genelinde bir çok hayırda bulunmuştur. Aynı zamanda... [Devamı]
Haber Yorumları
          Rize Hava Durumu
RIZE
Anket
Ayetel Kursi
TOPlist - Barcelona Gezi Rehberi