Tarih: 04.10.21        İp Adresiniz : 18.206.83.16
Kılıçdaroğlu ve Baydemir Yan Yana

Kemal Kılıçdaroğlu Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret etti.

Dün Silivri’deki tutuklu vekilleri ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bayramın ikinci gününde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti.

Belediye Başkanı Osman Baydemir‘le bayramlaşan CHP lideri ‘Genel Başkanlığım pahasına da olsa ben b sorunun çözümü için elimden gelen her şeyi yapacağım’ diye konuştu. CHP lideri, cezaevinde açlık grevindeki 680 mahkuma da seslenerek eylemlerini bitirmelerini istedi.

KÜRTÇE TÜRKÇE SÖZLÜK HEDİYE ETTİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir Kılıçdaroğlu‘na “Bu ziyaretinizin tarihi bir önemde olduğunu düşünüyorum” dedi.

Baydemir konuşmasının sonunda Kılıçdaroğlu’na Kürtçe Türkçe sözlük hediye etti.


“EĞER BİR SORUMLU ARANIYORSA SİYASETTE ARANMALI”

Daha sonra Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmasında şöyle konuştu:

“Kimse çözüm üretmiyorsa biz çözüm üretelim. Bu sorunun çözümünde eğer bir yol haritası belirleyebilirsek bir katkımız olur sürece. Eğer bir sorumlu aranıyorsa siyaset kurumunda aranmalı. Türkiye‘nin en temel soruna gözünüzü kapatarak yok sayamazsınız. Geldiğimiz noktada ağlamayan ana kalmadı.

“TOPLUMU AYRIŞTIRIYORUZ”

Bu sorunun bir toplumsal uzlaşma ile çözülmesi lazım. Bir masanın etrafında oturalım tartışalım dedik. Arzu ettiğimiz bir araya gelme sürecini yakalayamadık. Kin ve öfkeyle siyaseti kurgulayamazsınız. Toplumu ayrıştırıyorsunuz. Biz çok şeyi çözebiliriz. Anayasa uzlaşma komisyonu toplanmış ben adımın Kemal olduğu gibi her siyasal parti de bu soruna sağlıklı çözüm üretecek arkadaşlarımız var.

“BİR İNSANIN ÖLMESİ BENİM GENEL BAŞKANLIĞIMDAN DAHA ÖNEMLİ”

Bizim yol haritamızda yanlışlık görüyorsanız siz bir adım atın dedim. Sorunun çözüm yeri Tbmm‘dir. Biz bu soruna çözüm bulabiliriz. Bu sorunun çözümü benim siyasi hayatıma neden olacaksa olsun. Bir insanın ölmesi benim genel başkanlığımdan çok daha fazla önemlidir.

Diyarbakır çok önemli bir kent. Uygarlığın merkezi olarak tanıtmamız lazım bu kenti. Her ıinançtan insanımız var. Biz hiç bir zaman etnik kimliği ve dini siyasete alet etmedik. Tam tersine bu alanı genişletmek lazım. Demokrasiyi derinleştirebilirsek bu sorunu çözeriz.

“AÇLIK GREVİNİ BIRAKSINLAR”

Arkadaşlarımız cezaevlerini geziyorlar. Açlık grevi var. Eğer bir insan kendini ölüme yatırıyorsa hepimizin kulak kabartması lazım. Arzu ederim eğer bu çağrı kabul edilirse çok memnun oluruz.

Bu açlık grevini bıraksınlar. Onlar şu ve ya bu şekilde görüşlerini anlatırlar. Hükümetin bu konuda duyarlı olmasını da isteriz. Barış herkesin çok rahat ağzına aldığı bir sözcük haline geldi. Barış karşıdaki kişiyi dinlemektir. Barış bir başkasının talebi varsa onları dinlemektir. Barışın özünde bunlar vardır. Biz kendi coğrafyamızda barış içerisinde yaşayabiliriz. Bunun için çaba harcamalaıyız.

Bizim Bayram günü Diyarbakır’a gelmemizin bir anlamı var. Biz bu topraklarda yaşadık.”

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 26 Ekim 2012, 09:40 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.290 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Resimli Benzer Haberler
kıbrıs haberleri
PetshopNamaz Saatleri
Popüler Haberler
Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardımcılığı Görevine Getirildi.

Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardım...

Ak Parti iktidarının Rize’de atadığı ilk bürokrat olan Mehmet Nuri GEZMİŞ Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak başladığı göreve daha... [Devamı]
Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yaralı

Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yara...

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden alınan bilgiye göre,... [Devamı]
En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com

En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com...

[nggallery id=14] Hürriyetin Bumerang adı altında düzenlediği ve bu sene 2.si düzenlenen 2012 Bumerang Ödülleri En İyi Yerel Site kategorisinde... [Devamı]
Galatasaray Manchester United Maçı ?

Galatasaray Manchester United Maçı ?...

Galatasaray Manchester United Maçı Hangi Kanalda ?  Avrupa’da tarih yazan Galatasaray! D-Smart ekranlarında! Heyecana,çoşkuya! tarihe tanıklı... [Devamı]
Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal, ülkemizde yetişen ender hayırsever iş adamlarından bir tanesidir. Kendisi ülke genelinde bir çok hayırda bulunmuştur. Aynı zamanda... [Devamı]
Haber Yorumları
          Rize Hava Durumu
RIZE
Anket
Ayetel Kursi
TOPlist - Barcelona Gezi Rehberi