Tarih: 04.15.21        İp Adresiniz : 100.24.122.117
MİT’te İkinci Deprem

Aralarında gazetecilerin de olduğu 9 kişiyi usülsüz dinlediği iddia edilen MİT görevlileri için soruşturma izni istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında gazetecilerin de bulunduğu 9 kişi için mahkemeyi yanıltıp, farklı kimlik bilgileriyle dinleme kararı aldıkları iddia edilen MİTgörevlileri hakkında soruşturma başlatılması amacıyla Başbakanlık’tan izin istedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Başbakanlığa gönderilen yazıda, söz konusu iddiaya ilişkin suç tarihinde görevli İstanbul MİT Bölge Başkanı ve yazıyı imzaya hazırlayan diğer görevliler hakkında soruşturma açılması talep edildi.

Başbakanlığa gönderilen yazıda, İstanbul MİT Bölge Başkanlığı’nın Müsteşar adına düzenlemiş olduğu yazıda, casusluk suçuna karıştıkları iddiasıyla aralarında gazeteciler Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Mehmet Altan,Mehmet Baransu, Markar Eseyan ve Amberin Zaman’ın da bulunduğu 9 kişinin gerçek telefon numaraları verilip, farklı kimlikler altında dinleme talep edildiği belirtildi.

MİT‘İN İMAJI ZEDELENDİ’

Yazıda, 30 Aralık 2008, 9 Şubat 2009, 8 Mayıs 2009 ve 4 Kasım 2009 tarihlerinde alınan mahkeme kararlarıyla 9 kişinin dinlendiği öne sürüldü. Savcılığın yazısında, yapılan usulsüz işlemlerle dinleme kararını veren mahkemelerin de zan altında kaldığı, MİT’in saygın imajının da zedelendiği ifade edildi.

Teşkilat görevlilerinin, müşteki ve mağdurların işledikleri herhangi bir suç olmadığını bildikleri halde dinleme kararı alabilmek için sahte kod adı üreterek, sanki casusluk suçunu takip ediyormuş gibi mahkemeleri yanıltıp karar aldıkları iddia edilen yazıda, ”Yapılan eylem, Türk milleti adına yargılama yapmakta olan ve kararı veren mahkemeleri de zan altında bırakmıştır. Zira iş yoğunluğundan bildirilen numaraları inceleyememiş ve kuruma olan güvenlerinden dolayı ayrıca işin acil olması sebebiyle ibraz edilen sahte delillere itibar ederek karar vermek zorunda kalmışlardır” denildi.

Yazıda, şu ifadeler yer aldı:

”Milli İstihbarat Teşkilatı, Türkiye’nin güzide ve saygın bir kuruluşu olmakla, yapılan sahtecilik toplumsal imajında olumsuz etkiler meydana getirmiştir. Çünkü halkın çok önemli işler yaptığına inandığı bir kurumun, haklı bir sebep var ise yeterli delillerle birlikte ilgili mahkemelerden talep edip, karar almasında ve ilgili kişileri dinlemesinde bir mahsur yoktur. Fakat bunun sahte talep yazılarıyla birlikte sahte isimler altında istenilmesi, kurumlar arasında olan güveni zedelediği gibi, dürüst insanların da ‘Acaba ben de dinleniyor muyum ‘ şeklinde düşünceler oluşturmasına ve devlete olan güveninin zedelenmesine sebep olmuştur. Söz konusu belgeyi düzenleyen kişilerin, görevlilerin resmi belgede sahtecilik, haberleşmenin gizliliğini ihlal ve görevi kötüye kullanma suçlarını her bir kişi ve evrak yönünden ayrı ayrı işledikleri anlaşılmıştır. Bu sebeple ilgili kişiler hakkında soruşturma izni verilmesi görüşü ile yüksek makamınız tarafından şüpheliler hakkında soruşturma izni hususunda karar verilmesi arz olunur.”

60 GÜN İÇERİSİNDE YANIT VERİLECEK

Başbakan Erdoğan talebe olumlu yanıt verirse, bu isimlerin Kck soruşturması kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadeleri alınacak. Yasaya göre Başbakanlık’ın 60 gün içerisinde bu talebe cevap vermesi gerekiyor.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 24 Ekim 2012, 19:54 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.298 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Resimli Benzer Haberler
kıbrıs haberleri
PetshopNamaz Saatleri
Popüler Haberler
Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardımcılığı Görevine Getirildi.

Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardım...

Ak Parti iktidarının Rize’de atadığı ilk bürokrat olan Mehmet Nuri GEZMİŞ Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak başladığı göreve daha... [Devamı]
Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yaralı

Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yara...

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden alınan bilgiye göre,... [Devamı]
En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com

En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com...

[nggallery id=14] Hürriyetin Bumerang adı altında düzenlediği ve bu sene 2.si düzenlenen 2012 Bumerang Ödülleri En İyi Yerel Site kategorisinde... [Devamı]
Galatasaray Manchester United Maçı ?

Galatasaray Manchester United Maçı ?...

Galatasaray Manchester United Maçı Hangi Kanalda ?  Avrupa’da tarih yazan Galatasaray! D-Smart ekranlarında! Heyecana,çoşkuya! tarihe tanıklı... [Devamı]
Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal, ülkemizde yetişen ender hayırsever iş adamlarından bir tanesidir. Kendisi ülke genelinde bir çok hayırda bulunmuştur. Aynı zamanda... [Devamı]
Haber Yorumları
          Rize Hava Durumu
RIZE
Anket
Ayetel Kursi
TOPlist - Barcelona Gezi Rehberi