Tarih: 04.10.21        İp Adresiniz : 18.206.83.16
Mustafa Sarıgül’e Mesaj Var

Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerde İstanbul konusunda iddialı açıklamalar yaptı.

Anamuhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Samanyolu Haber TV‘nin canlı yayınına katılarak, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

“İSTANBUL’U ALACAĞIZ”

İstanbul’un CHP için çok tartışılan ve merak edilen bir yer olduğu ifade edilerek, yerel seçimlerin de yaklaştığının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu,
“İstanbul’u kesinlikle alacağız” dedi.

İstanbul’da 20-25 yıldır aynı anlayışta bir yönetim olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bu sürede trafik sorununu çözemeyen, siluetini Bozan, tarihi değerlerine saygı duymayan bir yönetim varsa değişmesi gerektiğini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, Mustafa Sarıgül‘ün partiye davet edilip edilmeyeceğiyle ilgili soruya karşılık da “Sayın Sarıgül partimize gelirse elbette memnun oluruz. Sosyal demokrat bir arkadaşımız. Şişli’yi yönetiyor, uzun yıllardır yönetiyor. Bütün Şişli memnun kendisinden. Gelirse bundan mutluluk duyarız” ifadesini kullandı.

Gelmesi yönünde bir çağrısı olup olmayacağının sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, herkese kucak açtıklarını ve CHP çatısı altına beklediklerini kaydetti. Kılıçdaroğlu, Sarıgül’ün partilerine gelmesinden memnun olacaklarını bildirdi.

“PARTİ İÇİNDE Bdp‘YE YAKIN KESİM DE VAR”

Kılıçdaroğlu, CHP içinde “ulusalcı kesim, Bdp’ye yakın, alevi vatandaşların da içinde olduğu bir kesim” bulunduğu ve cepheleşme olduğu yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine, bunu kendisinin de gazetelerden okuduğunu söyledi.

Parti içinde elbette tartışmaların olacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu,

“Olmaması mümkün değil. Biz aynı zamanda sosyal demokrat bir partiyiz. Hem demokrat yönümüz hem sosyal yönümüz var. Yani insan odaklı siyasi bir partiyiz biz” dedi.

Kılıçdaroğlu, düşünce çeşitliliği, fikir farklılıkları olabileceğini dile getirerek, “Bunlar olmadığı takdirde zaten o partiye parti denmez ki. Düşünce çeşitliliğiyle parti yeni kazanımlar elde eder” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, sürekli gelişen, yenilenmesini bilen bir siyasi parti olduklarını vurguladı.

Bdp TÜRKİYE PARTİSİ OLMALI”

Kılıçdaroğlu, Bdp’ye nasıl baktığının sorulması üzerine, Bdp’yi farklı bir parti olarak gördüklerini bildirdi.

“Bdp’nin Türkiye partisi olmasını isteriz. Bölge partisinden kendisini kurtarması lazım” diyen Kılıçdaroğlu,Bdp bunu yapabilirse siyasete de önemli bir adım atmış olabileceğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, Bdp’nin politikalarını benimsemediklerini, bölge partisi olmasını doğru bulmadıklarını ifade etti.

Bdp ile herhangi bir konuda işbirliğinin söz konusu olup olmayacağının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Biz Cumhuriyet Halk Partisiyiz. Çerçeveye şöyle bakarız; önce kendimiz çalışacağız. Kazanma irademiz olacak, azmimiz olacak. Bunun mücadelesini vereceğiz. Bdp’li seçmen bize oy verirse, AKP’li seçmen bize oy verirse, MHP’li seçmen bize oy verirse ben bundan memnun olurum. Her siyasi parti bunu istemiyor mu? Daha fazla oy almak istemiyor mu? Bütün siyasi partilerden, yurtsever olan tüm siyasi partilerin tabanından biz oy isteriz.”

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

“Cumhurbaşkanlığı seçiminde Abdullah Gül’ü destekleriz” yönünde bir ifadesi bulunduğu ve bunun üzerine “CHP’nin kendi adayı çıkmayacak mı” eleştirileri olduğu hatırlatılarak, “CHP’nin kendi adayı çıkmayacak mı? Sizin bir adayınız çıkacak mı cumhurbaşkanlığı için yoksa Recep Tayyip Erdoğan ile Abdullah Gül arasında mı bir tercih yapıyorsunuz?” sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, yadırgadığı şeylerden birinin, konuşmaların içinden başı ve sonu atılarak onun üzerinden yorum yapmak olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilemez” dediğini ifade ederek, cumhurbaşkanının herkesi kucaklayan kişi olduğunu belirtti.

Abdullah Gül’ü herkesi kucaklayan biri olarak görüp görmediğinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Hayır. Sayın Gül aday olur mu olmaz mı bilmiyorum ama bu ülkenin herkesi kucaklayan bir cumhurbaşkanına ihtiyacı var ve bu kazanacaktır. Ben buna eminim. Bana sorulan soru şuydu? ‘Ya iki aday olursa’ Gül ile Erdoğan. Bu iki aday olursa onu söyledim. Yani ‘niçin olmasın’ dedim. ‘Sayın Abdullah Gül’e verilebilir’ dedim. Bizim düşüncemiz ne? Bizim düşüncemiz yeni bir cumhurbaşkanının çağdaş, uygar, iyi yabancı dil bilen, Türkiye’yi iyi temsil eden, sanatı, özgürlüğü, demokrasiyi savunan, anayasayı savunan, anayasal haklara büyük önem veren bir kişi. Bu kişi seçilir mi? Adım gibi eminim Cumhurbaşkanıböyle bir insan olacak.”

Kılıçdaroğlu, “Yani siz bir aday çıkaracaksınız öyle mi?” sorusu üzerine,
“Niçin olmasın efendim. Tabii” dedi.

Bütçe konuşması sırasında “Sayın Başbakanım” ifadesi kullanmasını ise bilerek, mizah olsun diye söylediğini anlatan Kılıçdaroğlu, Kayseri’de ödediği tazminatla ilgili soruya da yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, kendi hakkında açılan tazminatları partisinin değil kendisinin ödediğini söyledi.

Kayseri konusunda tazminat ödemesinin, kullandığı dil nedeniyle olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, “Burada yolsuzluk yoktur diye bir tazminat ödenmiş şeklinde değildir o. İkisini birbirinden ayırmak lazım” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, yolsuzlukla ilgili Kayseri Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın da sürdüğünü bildirdi.

Kılıçdaroğlu, cemevlerinin ibadethane olup olmadığının sorulması üzerine, dinin, siyasetçinin alanı olmadığını anlatarak, insanların ibadetlerini istedikleri yerde yapabileceklerini kaydetti.

EKONOMİ

Ekonomiyle ilgili soru üzerine ise Kılıçdaroğlu, ekonominin iyi olmadığını iddia etti.

Hükümetin geleceğe yönelik bir ekonomi politikası bulunmadığını savunan Kılıçdaroğlu, sıcak para üzerine inşa edilen bir ekonomi politikası bulunduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, tüketime değil üretime dayalı bir politika izlenmesi gerektiğini ifade ederek, “Üreten Türkiyeolması lazım, tüketen değil. Önce üreteceğiz, sonra tüketeceğiz. Biz tüketiyoruz ama yeteri kadar üretmiyoruz” dedi.

Türkiye 2023‘te ilk 10 ekonomi arasına girecekse katma değeri yüksek ürün ürütmek ve ihraç etmek zorunda olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, Ak Parti iktidarı döneminde Türkiye’nin 16. sıradan 17’nciliğe gerilediğini söyledi.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 15 Aralık 2012, 08:50 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.251 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Resimli Benzer Haberler
kıbrıs haberleri
PetshopNamaz Saatleri
Popüler Haberler
Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardımcılığı Görevine Getirildi.

Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardım...

Ak Parti iktidarının Rize’de atadığı ilk bürokrat olan Mehmet Nuri GEZMİŞ Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak başladığı göreve daha... [Devamı]
Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yaralı

Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yara...

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden alınan bilgiye göre,... [Devamı]
En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com

En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com...

[nggallery id=14] Hürriyetin Bumerang adı altında düzenlediği ve bu sene 2.si düzenlenen 2012 Bumerang Ödülleri En İyi Yerel Site kategorisinde... [Devamı]
Galatasaray Manchester United Maçı ?

Galatasaray Manchester United Maçı ?...

Galatasaray Manchester United Maçı Hangi Kanalda ?  Avrupa’da tarih yazan Galatasaray! D-Smart ekranlarında! Heyecana,çoşkuya! tarihe tanıklı... [Devamı]
Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal, ülkemizde yetişen ender hayırsever iş adamlarından bir tanesidir. Kendisi ülke genelinde bir çok hayırda bulunmuştur. Aynı zamanda... [Devamı]
Haber Yorumları
          Rize Hava Durumu
RIZE
Anket
Ayetel Kursi
TOPlist - Barcelona Gezi Rehberi