Tarih: 04.14.21        İp Adresiniz : 34.204.186.91
Rizeli Öğrenciler Dershanelerin Kapanmasını Karşı

MEB’in hazırladığı ve dershane ile etüt merkezlerini kapatmayı hedefleyen kanun taslağına bir tepki de Başbakan Erdoğan’ın memleketi Rize’den geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve dershane ile etüt merkezlerini kapatmayı hedefleyen kanun taslağına bir tepki de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’den geldi.

 

Rize’de dershanelerde eğitim gören öğrenciler, sınavlara hazırlıkta açıklarını dershaneler sayesinde kapattıklarını ve dershanelerin kapatılmasını istemediklerini söyledi.

 

Rize Fem Dershanesi Müdürü Sezai Buğaz, beraberindeki dershane yönetim kurulu üyeleri Hamit Kara ve Ali Fikri Başaran ile birlikte dershanenin konferans salonunda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

Rize’de 15 dershanenin hizmet verdiğini ve bu dershanelerde toplamda 7 bin 500 öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden Buğaz, “İldeki bu dershaneler 300-350 arasında istihdam sağlıyor. Biz dershanelerimize özel okul öğrencilerini, imam hatipli öğrencileri, fen lisesi öğrencilerini ve meslek lisesi gibi diğer liselerdeki öğrencileri bir arada tutarak sınavlarda fırsat eşitliği oluşturuyoruz. Mezun öğrenci diye bir gerçeğimiz var. Dershanemizin yüzde 30 öğrencisi mezun öğrenciler. Bu öğrenciler eğitimlerini nerede alacak. Biz hafta içi bu mezun öğrencilere eğitim veriyoruz. Dershane kapatılırsa mezun öğrenci bu sefer kahve ortamlarına, internet kafelere, arkadaş çevresine emanet edilmiş olacak. Bu ortamda sınavına hazırlanacak.” dedi.

Buğaz, şöyle devam etti: “Bize, ‘Özel okul için size teşvik vereceğiz’deniliyor. Bizim özel okul olma gibi bir derdimiz yok. Toplumda fırsat eşitliğini sağlıyoruz. Özel okulların bugün yüzde 40’ı boş zaten. Bizim iş kaygımız olacak diye bu meseleyi konuşmuyoruz. Öğrencilerimiz dershanelerin kapanacağına inanmıyor. Cumhurbaşkanımızın dün ifade ettiği gibi önce meselenin önündeki engelleri kaldıralım. Bu meseleyi çok farklı yönlere çekenler oldu. Bir kısım gazete iki tarafı birbirine düşürmeye çalışıyor. Bizim sıkıntımız dershanelerin kaldırılıp kaldırılmayacağı yönündedir. Başka bir sıkıntımız yok. Van ve Batman’da hizmet ettim. Oralarda 130 bin öğrencimiz okuma salonlarında ücretsiz eğitim görüyordu. Biz oralarda varoş mahallelerle okuma salonları ile öğrencilerimizi sınavlara ücretsiz hazırladık. Kamuoyunda dershanelerin kapatılması noktasında ciddi bir tepki var. Biz dershane olarak yolumuza devam edeceğimizi düşünüyoruz.”

Dershanelerin kapatılması meselesinin bir AK Parti-Cemaat hesaplaşması olduğu iddialarını da  cevaplayan Buğaz, “Bunu insanlar başka bir noktaya çekmeye çalıştı. Bunu hükümet on yıldır zaten söylüyor. Bizim hükümetle on yıl önce de bir sıkıntımız yoktu. Biz hükümetin bu uygulamasının sadece yanlış olduğunu söylüyoruz. Yoksa aramızda bir çatışma yok.” diye konuştu.

Doğudaki öğrencilerin okumaktan başka şanslarının olmadığını dile getiren Buğaz, “Eğer okuyamazsa mahalledeki arkadaş çevresi sayesinde dağa çıkacaktır. Uyuşturucu başta olmak üzere birçok kötü alışkanlık ile karşı karşıya kalacaktır.Hiçbir anne baba evladının dağa çıkmasını istemez. Dağa çıkıp ta geri gelen insan yok. Yüzde 60’ı çeşitli hastalıklardan dağlarda ölüyor. Bizim oralarda oluşturduğumuz okuma salonları bu çocuklara iyi bir lise, iyi bir üniversite kazandırmak için çalışıyor. Kazandıramasak bile bu çocuklara iyi bir insan olmayı öğretiyoruz. Kim kimle oturursa ona göre şekillenir. Okuma salonlarının asıl misyonu budur.” şeklinde konuştu.

RİZELİ ÖĞRENCİLER TEPKİLİ

Öte yandan ilde dershanelerde eğitim gören öğrencilerde dershane ile etüt merkezlerini kapatmayı hedefleyen kanun taslağına tepki gösterdi.

Öğrencilerden Muhammet Buçan, “Dershaneler bizim sınava çalışmamız hususunda çok önemli. Konu eksiklerimizi dershaneler sayesinde gideriyoruz.  Dershanede yaptığımız denemeler sınavlarda çok önemli. Okuldaki eksiklerimizi burada tamamlıyoruz. Dershane kapatılırsa ben kendimi bir boşlukta hissederim. Dershane olmazsa haftasonları boş geçer, evde yatarım.” dedi.

Diğer öğrenciler ise, dershanelerin sınavlara hazırlanmalarında çok önemli olduğunu, dershanelerin kapanmasının kendileri açısından kötü olacağını ve dershanelerin kapanmasını istemediklerini söyledi.

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 16 Kasım 2013, 13:21 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 2.223 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Resimli Benzer Haberler
kıbrıs haberleri
PetshopNamaz Saatleri
Popüler Haberler
Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardımcılığı Görevine Getirildi.

Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardım...

Ak Parti iktidarının Rize’de atadığı ilk bürokrat olan Mehmet Nuri GEZMİŞ Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak başladığı göreve daha... [Devamı]
Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yaralı

Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yara...

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden alınan bilgiye göre,... [Devamı]
En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com

En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com...

[nggallery id=14] Hürriyetin Bumerang adı altında düzenlediği ve bu sene 2.si düzenlenen 2012 Bumerang Ödülleri En İyi Yerel Site kategorisinde... [Devamı]
Galatasaray Manchester United Maçı ?

Galatasaray Manchester United Maçı ?...

Galatasaray Manchester United Maçı Hangi Kanalda ?  Avrupa’da tarih yazan Galatasaray! D-Smart ekranlarında! Heyecana,çoşkuya! tarihe tanıklı... [Devamı]
Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal, ülkemizde yetişen ender hayırsever iş adamlarından bir tanesidir. Kendisi ülke genelinde bir çok hayırda bulunmuştur. Aynı zamanda... [Devamı]
Haber Yorumları
          Rize Hava Durumu
RIZE
Anket
Ayetel Kursi
TOPlist - Barcelona Gezi Rehberi