Tarih: 05.09.21        İp Adresiniz : 3.92.96.236
Anjiyo Hakkında Genel Bilgiler

Halk arasında anjiyo olarak bilinen kelime tıp alanında koroner anjiyografi olarak adlandırılmaktadır. Birçok kişi anjiyonun bir tedavi yöntemi olduğunu sanmaktadır. Ancak anjiyo bir tedavi yöntemi değildir. Anjiyo kalbi besleyen damarları inceleyen bir hastalık teşhis yöntemidir. Bu yöntem sayesinde kalbe giden damarlar incelenir ve kalpte bir sorun olup olmadığına bakılır. Bu da kalbe giden damarlara bir sıvı enjekte edilmesi sayesinde gerçekleştirilir.
Ülkemizdeki ölümler araştırıldığında bunların birçoğunun kalp krizi ve kalp sorunlarından dolayı gerçekleştiği görülmektedir. Kalp sorunu yüzünden ölümlerin bu kadar fazla olduğu bir zamanda da kalbinize iyi bakmak son derece önemlidir. Eğer sizde kalbinizle ilgili bir sorun yaşıyorsanız en kısa sürede doktorunuza müracaat etmelisiniz.Anjiyo Nedir hakkında genel bilgiler burada yer almaktadır.
Teşhise başlandığı zaman ilk olarak hastanın kasık damarlarından içi boş ine bir tel sokulur. Bu tele katater adı verilmektedir. Daha sonra ise skopi adı verilen röntgen cihazı yardımı ile hastanın vücudundaki damarlar gösterilir. Katater röntgen cihazından izlenerek bu damarlar aracılığı ile kalbe kadar ilerletilir. Kalbe gelindiği zaman ise daha fazla ilerlenmez. Kalpteki koroner damarlar çok ince olduğu için röntgen cihazında bu damarların yeri tam olarak tespit edilemez. Bunun yerine sokulan telden kana bir sıvı enjekte edilir. Bu sıvı damarlar içerisinde dolaşır. Sıvı röntgen cihazında kolay bir şekilde görünebildiği için tüm koroner damarların şekli ince bir ip gibi röntgen cihazında görünmeye başlanır. Daha sonra bu damarlar dikkatli bir şekilde incelenerek damarlardaki bozukluklar tespit edilmeye çalışılır. İşlem sırasında herhangi ir hataya yer vermemek içinde damarlar birkaç açıdan dikkatli bir şekilde incelendikten sonra teşhis konulur.
Bildiğiniz gibi her şeyin bazı riskleri bulunmaktadır. Nasıl ki iğne olmanın bile bir riski bulunuyorsa anjiyonun da o derece riskleri bulunmaktadır. Yani risk yok denilecek kadar azdır. Zaten son yıllarda teknolojinin de hızlı bir şekilde gelişmesiyle beraber tıp alanında kullanılan cihazlar gelişmiş ve artık her şey daha kolay bir şekilde halledilmeye başlanmıştır. Bu alandaki doktorlarda giderek uzmanlaştığı için Anjiyo işlemleri artık çok daha rahat bir şekilde gerçekleştirilmektedir.
Anjiyo olmaya gelmeden önce yapmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Öncelikli olarak uygulamaya aç karna gelmeye özen göstermelisiniz. Eğer ilaç alacaksanız bu ilaçları aç karna sadece su eşliğinde almaya özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra kasık bölgenizi dikkatli bir şekilde temizlemelisiniz. Çünkü anjiyo işlemleri kasık bölgesindeki damarlardan yapılmaktadır.
Anjiyo uygulamasından sonra hastanın 24 saat süreyle dinlenmesi gerekmektedir. Ayrıca kasık bölgesindeki yaralar kapanana ve burası tam olarak iyileşene kadarda bu bölge zorlanmamalıdır. Duş almak isterseniz 24 saat sonra kasık bölgesindeki yara bandını çıkartarak duşa girebilirsiniz. Kasık bölgesin ufak morarmalar ve şişlikler gözlemlenebilir. Bu gayet normal bir şeydir. Böyle bir durumla karşılaşacak olursanız paniklemenize gerek yoktur. Eğer şişlikler ve morluklar zannettiğinizden daha fazlaysa ve bunun üzerine birde şiddetli ağrı hissediyorsanız bu durumda doktor kontrolüne gidebilirsiniz.
Anjiyo genellikle kalp ve damar sorunu yaşayan hastalara uygulanmaktadır. Kalp krizi geçirenlere, stent taktıranlara, kalbinde ritim bozukluğu yaşayanlara ve daha birçok kişiye anjiyo uygulanabilmektedir. Anjiyo uygulanmadan önce ve uygulandıktan sonra çok dikkatli davranılmalı ve doktor tavsiyelerine uyulmalıdır. Tüm denilenleri dikkatli bir şekilde yaptıktan sonra sizde kısa sürede iyileşecek ve hayata kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Ancak unutulmamalıdır ki tüm bu sorunlar kalbe yeteri kadar iyi bakılmadığı için olmaktadır. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye son derece önem vermelisiniz.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 28 Temmuz 2013, 10:56 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 5.098 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
  1. Cihat diyor ki:

    gerçekten çok açıklayıcı bi yazı. Anjiyo hakkında kafama takılan birkaç sorun vardı onlarda gitti allahın izniyle bi akrabam anjiyo olacakta.

Resimli Benzer Haberler
kıbrıs haberleri
PetshopNamaz Saatleri
Popüler Haberler
Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardımcılığı Görevine Getirildi.

Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardım...

Ak Parti iktidarının Rize’de atadığı ilk bürokrat olan Mehmet Nuri GEZMİŞ Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak başladığı göreve daha... [Devamı]
Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yaralı

Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yara...

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden alınan bilgiye göre,... [Devamı]
En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com

En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com...

[nggallery id=14] Hürriyetin Bumerang adı altında düzenlediği ve bu sene 2.si düzenlenen 2012 Bumerang Ödülleri En İyi Yerel Site kategorisinde... [Devamı]
Galatasaray Manchester United Maçı ?

Galatasaray Manchester United Maçı ?...

Galatasaray Manchester United Maçı Hangi Kanalda ?  Avrupa’da tarih yazan Galatasaray! D-Smart ekranlarında! Heyecana,çoşkuya! tarihe tanıklı... [Devamı]
Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal, ülkemizde yetişen ender hayırsever iş adamlarından bir tanesidir. Kendisi ülke genelinde bir çok hayırda bulunmuştur. Aynı zamanda... [Devamı]
Haber Yorumları
          Rize Hava Durumu
RIZE
Anket
Ayetel Kursi
TOPlist - Barcelona Gezi Rehberi