Tarih: 05.18.21        İp Adresiniz : 3.236.118.225
Davutoğlu ve Merkel’den önemli açıklamalar

deneme
Başbakan Davutoğlu ve Merkel, iki ülkenin mülteci, güvenli bölge, patriot füzeleri konusunda işbirliği içinde olduğunu açıkladı.
Türkiye’yi ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte ortak basın açıklaması yaptı.
Mülteci sorununa dikkat çeken Başbakan, Türkiye’nin yalnız bırakıldığını söyledi. Türkiye’yi 4 konuda destekleyeceklerini belirten Merkel ise vize konusunda yeni toplantılar yapılacağını belirtti, “Bir de tam üyelik konusu var, ucu açık olan bu husus, 17 nolu faslı açmak istiyoruz” dedi.
Beklentimiz sürecin hızlanmasıdır. Türkiye ve Almanya 2.Dünya Savaşı’nda birlikteydiler. 1915 olayları ile ilgili bir tarih komisyonunun oluşması iki ülkenin isteğidir. Türklerle Ermenistan arasında tarihi bir uzlaşının gerçekleşmesi için her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu vurgulamak istiyorum.

SURİYE’Yİ GÖRÜŞTÜK
Küresel ve bölgesel sorunları da kapsamlı şekilde görüştük. Suriye sorununa değindik. Suriye’de son beş yıldaki gelişmelerle ilgili her ikimiz de üzüntümüzü dile getirdik.
Suriye’deki son gelişmeleri kapsamlı şekilde ele aldık. Bütün ülkeleri duyarlı davranma konusunda çağrı yapmayı konuştu.

TÜRKİYE’YE YARDIMCI OLMAYA HAZIRIZ
Merkel’in açıklamalarından satırbaşları:
İlk başta Ankara’da hayatını kaybedenler için baş sağlığı diliyorum. Başbakan’la çok geniş kapsamda konuları ele aldık. Suriye, Irak konularını da ele aldık. Milyonlarca mültecinin evlerine dönebilmelerini istedik. Sayın Erdoğan’ın Brüksel’de yapmış olduğu çok yapıcı bir ziyareti vardı. Çalışmalar devam ediyor. Orada da gündem ortaya getirildi. Sayın Başbakanı’nda söylediği gibi 4 unsur bulunmaktadır. Vize konusunda Türkiye’ye yardımcı olmaya hazırız.
Türkiye’ye yardımlarda bulunacağız.

Soru: Mülteci krizini bitirmek için Suriye içinde güvenli bölge önerisi vardı. Bu konu hakkında neler söyleyeceksiniz? Ayrıca şehit vermeye devam ediyoruz, Türkiye AB’den destek istiyordu bu konu gündeme geldi mi?

”ULUSLARARASI TOPLUMU TEKRAR UYARIYORUM”
Davutoğlu: Her iki konuyu da konuştuk. Özellikle Rusların ihlali ve Suriye konusu ele alındı. Ben her şeyden önce patriotların Türkiye’de kalmaları dolayısıyla teşekkür ettim. Türkiye’ye Almanya NATO sistemi içinde ortak güvenliğe sahiptir. Güvenli Bölge konusunda; Halep’e yönelik artan Esed, Rus, IŞİD, Hizbullah saldırıları sebebiyle yeni göçlerin Suriye içinde tutulması için güvenli alan zaruriyettir. Özellikle Halep ile ilgili uluslararası toplumu buradan tekrar uyarmak istiyorum.
Türkiye her zaman, DHKP-C, PKK IŞİD gibi terör örgütlerinin saldırılarına maruz kalıyor. Buradan tekrar şehit kahraman askerlerimize rahmet diliyorum. Almanya ile bu konuda da işbirliğimiz sürecek.

PATRİOTLAR KONUSU
Merkel: Gerçekten patriotların geri çekilmesi konusu vardı. Bu patriotların nasıl daha fazla yoğun bir şekilde işbirliği yapacağımız konusunda konuştuk. Türkiye NATO partneri olarak desteklenmesi gereken bir ülke.
Soru: Sayın Merkel, Türkiye ile ilgili olarak, ‘Güvenli Ülke’ konusunu da gündeme aldınız mı?

Merkel: Türkiye üye ülke adayı statüsündedir. Şimdi de bunu dikkate almamız gerekir. İltica konusuna baktığımız zaman hukuki bir işlemdir. Bugün özellikle bu konuyu ele almadık ancak gündemimizin içinde yer alıyor. PKK’ya karşı bir mücadele söz konusu, Almanya’da da terör örgütü kabul edilmektedir.

3 MİLYAR EURO’LUK YARDIM KONUSU
Soru: 3 milyar Euro’luk yardım Türkiye’ye ayrılan fondan mı harcanacak?

Merkel: Fon ve maddi konularda Türkiye’nin durumunu tamamen anlıyorum. Şu ana kadar söz verilen paraların ödenmediğini biliyorum. Ek para istenmesini tamamen anlayışla karşılıyorum.

”17. FASLI AÇMAK İSTERİZ”
AB üyeliği konusunda ucu açık bir husus. Almanya olarak 17 no’lu faslı açmak isteriz. Türkiye eskiden katılıyordu toplantılara. Ama artık aile fotoğrafında değil. Aday ülkelerin yeniden çalışmalara nasıl dahil edebileceğini yeniden düşünmemiz gerekiyor.

Şu anda çok kontrolsüz bir kriz söz konusu, çok fazla insan akını var.
Bunun dışında New York’ta da konuştuğumuz gibi iki ülke arasında stratejik işbirliği de olacaktır. Bakanlıkların dahil olduğu bir çalışma heyeti olacaktır.

GÜZEL GELİŞMELER OLDU
Davutoğlu: Göçmen sorunu sadece Türkiye’nin sorumluluğu değildir. Ve malesef BMGK’nın Suriye konusunda uzlaşamamış olmasının getirdiği bir ağır tabloyla karşı karşıyayız. Türkiye Suriyeli kardeşlerimizi misafir ederek bedelini ödüyor. Ancak duyarlılık talebi haklı bir taleptir. Bu görüşmeler karşılıklı 2 ülkenin meselesi değildir. Bir mesele var, ve bunu ortak bir mesele olarak ele alıp çözmeye çalışıyoruz. Güzel gelişmeler oldu. İlerleme raporu teknik bir meseledir. O konuda AB çalışmaları yapıyor.

”SCHENGEN UYGULAMASINA BAŞLAMAMIZ LAZIM”
Geri Kabul Anlaşması, göçün yasal ve düzenli olması için bir çerçeve çizer. Ancak Geri Kabul Anlaşması olabilmesi için aynı zamanda da Türk vatandaşlarına Schengen uygulamasının başlaması lazım. Bu, bizim Suriye krizi ortada yokken mutabık kaldığımız bir husustu. 2017 için planladığımız bu konuyu, 2016 içinde gerçekleştirebilmek için AB süreci içinde tabii, Almanya burada tek başına değil, ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Ümit ederiz ki 2016 Temmuz itibariyle hem Geri Kabul Anlaşması hem de Schengen vize uygulaması aynı anda devreye girer.
Soru: Bu ziyaretten önce, Türkiye’nin sınırının daha iyi kontrol edilmesi konuşulmuştu. Çok hassas bir dönemde Türkiye’ye geliyorsunuz seçimden 2 hafta önce. Bu nasıl algılanıyor acaba? Neler söyleyeceksiniz?

Merkel: Siyasi açıdan çok önemli olan husular var, seçim dönemi olsa dahi bunları ele alabiliriz. Türkiye’ye adil ve serbest bir ortamda seçimler yapılacaktır. Bütün bunlar çalışmalarımıza engel değil. Yasa dışı göç belirli bir zorluk da getirmektedir. İnsanların kaçışı söz konusu iken görevlerin paylaşılması gerekiyor. Tüm bunları bir araya getirdiğimiz zaman uzlaşmaya gitmemiz gerekiyor.
Türkiye’yi desteklemek istiyoruz, Avrupa’ya da düzenli ve güvenli göçü de kabul edeceğiz. İnsan kaçakçılarının para kazanmasını engellememiz gerekir. Çocukların iyi eğitimi, entegrasyonun sağlanması, sağlık hizmetleri söz konusu. Türkiye bu konuda çok büyük çabalar göstermektedir.

GÖRÜŞMENİN SİYASİ DESTEK OLDUĞU FİKRİ İNSANLIĞA İHANETTİRa
Davutoğlu: Bir kere Türkiye demokratik bir ülke. Seçim sonuçları, şu veya bu ülkenin sayın Başbakanı’nın ziyareti ile etkilenmez. Türkiye’de kampanya doğası içerisinde devam ediyor. Ancak hangi şartlar olursa olsun, Türkiye ile Almanya arasında herhangi bir müzakere için bir zamanlama söz konusu değildir. Daha da önemlisi, bir tek mültecinin canını kurtarabileceksek. Bir kez Aylan Kürdi gibi bir çocuğun sahile vurmasını engelleyebileceksek seçimin söz konusu olmamalı. Bu ziyaretin siyasi mülahazalara çekilmesini ben her şeyden önce bu insani boyuta bir ihanet olarak görürüm. O bakımdan sayın Merkel, çok doğru bir zamanlama ile Türkiye’yi ziyaret etmiştir. Bunu şu veya bu partiye destek verdiği anlamına getiremeyiz..

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 18 Ekim 2015, 16:47 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.123 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Resimli Benzer Haberler
kıbrıs haberleri
PetshopNamaz Saatleri
Popüler Haberler
Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardımcılığı Görevine Getirildi.

Mehmet Nuri GEZMİŞ Genel Sekreter Yardım...

Ak Parti iktidarının Rize’de atadığı ilk bürokrat olan Mehmet Nuri GEZMİŞ Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak başladığı göreve daha... [Devamı]
Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yaralı

Şemdinli’de çatışma 2 şehit 7 yara...

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Hakkari Valiliği’nden alınan bilgiye göre,... [Devamı]
En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com

En İyi Yerel Site ÇayHaber.Com...

[nggallery id=14] Hürriyetin Bumerang adı altında düzenlediği ve bu sene 2.si düzenlenen 2012 Bumerang Ödülleri En İyi Yerel Site kategorisinde... [Devamı]
Galatasaray Manchester United Maçı ?

Galatasaray Manchester United Maçı ?...

Galatasaray Manchester United Maçı Hangi Kanalda ?  Avrupa’da tarih yazan Galatasaray! D-Smart ekranlarında! Heyecana,çoşkuya! tarihe tanıklı... [Devamı]
Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal Hakkında

Turgut Gencal, ülkemizde yetişen ender hayırsever iş adamlarından bir tanesidir. Kendisi ülke genelinde bir çok hayırda bulunmuştur. Aynı zamanda... [Devamı]
Haber Yorumları
          Rize Hava Durumu
RIZE
Anket
Ayetel Kursi
TOPlist - Barcelona Gezi Rehberi